Kup bilet
Centrum Nauki Experyment
poniedziałekZamknięte
wtorek9:00 — 18:00
środa9:00 — 18:00
czwartek9:00 — 18:00
piątek9:00 — 18:00
sobota10:00 — 19:00
niedziela10:00 — 19:00
1 stycz.Zamknięte
30 grudz.9:00 — 18:00
31 grudz.9:00 — 15:00
Zaplanuj wizytę
Centrum Nauki Experyment
poniedziałekZamknięte
wtorek9:00 — 18:00
środa9:00 — 18:00
czwartek9:00 — 18:00
piątek9:00 — 18:00
sobota10:00 — 19:00
niedziela10:00 — 19:00
1 stycz.Zamknięte
30 grudz.9:00 — 18:00
31 grudz.9:00 — 15:00
Zaplanuj wizytę

Wystawy stałe

01

AKCJA CZŁOWIEK

Każdy z nas jest misternie zbudowaną biologiczną maszyną – od najmniejszej komórki po skomplikowane układy narządów. Na wystawie, bez konieczności użycia skalpela, będziecie mieli okazję sprawdzić, co kryje wasze bogate wnętrze. Gotowi na podróż w głąb ciała?

Wystawa porusza wiele fascynujących tematów dotyczących budowy ciała człowieka i procesów w nim zachodzących. Niczym skomplikowana maszyna, nasz organizm pracuje dzięki sprawnemu funkcjonowaniu wielu układów narządów – ale jak to działa? Zaglądamy do wnętrza człowieka i odpowiadamy na pytania, jak się rozmnażamy, jak nasze ciało zmienia się z wiekiem, ile zawiera wody, jak długo trawimy mięso, jakie mamy zmysły i czy potrafią nas skutecznie oszukiwać. Możemy rozłożyć na części pierwsze nasze organy i przeprowadzić bezkrwawą operację.

Jak sądzicie, czy jesteśmy w stanie usłyszeć szept z odległości kilku metrów albo wygodnie odpocząć na gwoździach? Wystawa z jednej strony uczy o możliwościach naszego organizmu, z drugiej uświadamia ograniczenia i bariery, z którymi czasem musimy się mierzyć. Na specjalnym torze można sprawdzić, jak ważne jest odpowiednie projektowanie przestrzeni, by była dostępna dla każdego. Czy istnieje bardziej skomplikowana maszyna niż człowiek?

  tekst łatwy do czytania
Po kliknięciu w ikonę można zapoznać się z łatwym do czytania tekstem opisującym wystawę AKCJA CZŁOWIEK.

 

AKCJA CZŁOWIEK

02

HYDROŚWIAT

Wystawa ukazuje wodę z wielu różnych perspektyw. Choć wydaje się powszechna i pospolita, to tak naprawdę zdumiewająca substancja o ciekawych właściwościach. To także fundament naszego życia i jednocześnie żywioł, który człowiek usiłuje wykorzystać do swoich celów. Zanurzymy się w wiedzy?

Nieustannie poznajemy wodny żywioł i uczymy się korzystać z jego potencjału. Nurt rzeki, fale, pływy i prądy morskie służą nam do wytwarzania prądu elektrycznego. Na wystawie wyjaśniamy, w jaki sposób kumuluje się energię w elektrowniach szczytowo-pompowych i jak czerpie się ją ze spiętrzonych wód elektrowni przepływowych.

Stanowiska pokazują wiele ciekawych właściwości cieczy. Wyjaśniają działanie epokowych wynalazków, takich jak śruba Archimedesa czy fontanna Herona. Wprawiając w ruch wir wodny, sprawdzamy, dlaczego w odpływie umywalki woda płynie w prawo. Czy podobnie dzieje się na równiku? Tutaj można zbudować tamy i przyjrzeć się możliwościom hydrotechnicznym. A skoro jesteśmy w Gdyni, to koniecznie trzeba wypróbować symulator funkcjonowania portu: wprowadzić prawidłowo statki do basenu, bezkolizyjnie przycumować i zadbać o czas całej operacji – na redzie czekają kolejne jednostki! HYDROŚWIAT zaprasza do zakasania rękawów i działania w mokrej strefie!

  tekst łatwy do czytania
Po kliknięciu w ikonę można zapoznać się z łatwym do czytania tekstem opisującym wystawę HYDROŚWIAT.

HYDROŚWIAT

Kobieta w okularach wciska dźwignię, za nią edukatorka. W tle łysy mężczyzna ubrany w czerwoną bluzę

03

KIERUNEK ZDROWIE

Zdrowie to dobry stan naszego ciała, umysłu i ducha. To dobra kondycja fizyczna, psychiczna, a także emocjonalna. Życie w harmonii, świadomość dobrych wyborów i nawyków w codziennym życiu, a także wiedza, jak nie powodować ryzyka wielu chorób – to recepta na dobre zdrowie na lata. Jak to zrobić?

Wystawa składa się z czterech stref tematycznych: styl życia, profilaktyka, emocje, pierwsza pomoc. Jak utrzymać dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie? Przekonacie się na wystawie: urządzenia pomiarowe, symulatory urządzeń ratowniczych, aplikacje symulujące zachowania w skrajnych sytuacjach, makiety do układania zdrowego menu – to zaledwie kilka sposobów na aktywne zdobywanie wiedzy. Część stanowisk wymaga różnego rodzaju interakcji i wysiłku, będzie można sprawdzić swoją sprawność fizyczną, intelektualną oraz czas reakcji.

Na wystawie poznajemy zasadę działania AED i procedurę RKO. Sprawdzamy, jakie znaczenie mają nasze codzienne wybory: aktywność ruchowa, dobór diety, nawyk samobadania. Jaki wpływ ma alkohol na prowadzenie samochodu i co dym papierosowy ma wspólnego z naszą wydolnością? Tutaj doświadczamy tego, o czym mówią podręczniki i poradniki. Ciekawym aspektem dobrego stanu naszego zdrowia jest postrzeganie i właściwa ocena swojej fizyczności oraz wpływ naszych emocji na relacje z innymi. Na aktywnych czeka pomiar refleksu oraz stanowisko Kości w ruch. Lubiący rywalizację poznają siłę swojego umysłu i przetestują sprawność zapamiętywania. Obieramy właściwy kierunek – Zdrowie!

  tekst łatwy do czytania
Po kliknięciu w ikonę można zapoznać się z łatwym do czytania tekstem opisującym wystawę KIERUNEK ZDROWIE.

 

KIERUNEK ZDROWIE

Cztery dziewczęta z uśmiechami na twarzach korzystają ze stanowiska na wystawie Kierunek Zdrowie

04

NIEWIDOCZNE SIŁY

Fizyka jest nauką o przyrodzie w najszerszym tego słowa znaczeniu. Wyjaśnia podstawowe zależności i właściwości, które rządzą światem. Bez niej nie pojęlibyśmy wielu zagadnień z chemii, astronomii, meteorologii czy biologii. Jest wszechobecna, ale czy dobrze znana?

By lepiej zrozumieć fizykę, nie należy ograniczać się do studiowania wzorów i wykresów. Kiedy pozna się jej podstawowe prawa, łatwo zaakceptować fakt, że woda zamarza również w temperaturze pokojowej, żyroskop nami obraca, a ferrofluid przybiera kształt jeża. Na wystawie prezentujemy wiele zagadnień z dynamiki, termodynamiki, elektryczności czy drgań. Można tu poznać naturę dźwięku, a nawet go ugryźć, sprawdzić, jak działa linia wysokiego napięcia, co się dzieje w próżni oraz dowiedzieć się, dlaczego komputery posługują się językiem binarnym.

Na stanowiskach wymagających fizycznej aktywności poznajemy sposób działania dźwigni, dźwigu hydraulicznego i zmierzymy siłę uderzenia swojego ciała. Podnieść samochód jedną ręką? Żaden problem! Wystarczy zrozumieć i właściwie zastosować odpowiednie prawa fizyki. Sprawdzamy razem to, czego nie można zobaczyć – NIEWIDOCZNE SIŁY!

  tekst łatwy do czytania
Po kliknięciu w ikonę można zapoznać się z łatwym do czytania tekstem opisującym wystawę NIEWIDOCZNE SIŁY.

 

NIEWIDOCZNE SIŁY

Eksponat obrazujący działanie dźwigni.

05

DRZEWO ŻYCIA

Jesteśmy częścią naturalnego środowiska, elementem przyrody, z którą pozostajemy w nieustanej interakcji. Badamy, obserwujemy, naśladujemy, a czasem próbujemy ją okiełznać. Wydaje się, że dobrze ją znamy i nie ma przed nami tajemnic, ale czy na pewno?

Wystawa wprowadza nas w fascynujące zagadnienia otaczającej nas przyrody, z dziedziny botaniki, anatomii zwierząt, paleontologii, geologii. Jak tworzą się góry, co tkwi we wnętrzu lodowca, jak zachowuje się trzęsawisko pod stopami –  tego dowiadujemy się i doświadczamy na naszej wystawie. Świat zwierząt potrafi zadziwiać i inspirować do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań w wielu dziedzinach nauki. Czy wiecie, że w naturze występują również inne zmysły, niż te, które posiada człowiek? I że zwierzęta wypracowały liczne metody kamuflażu? Na wystawie pokazujemy, w jaki sposób widzą świat koń, pies czy pszczoła, jak rozpoznają teren ryby, a jak nietoperze.

Centralnym punktem tej wystawy jest… Drzewo życia – stanowisko, będące jednocześnie tarasem widokowym. Tuż obok można doświadczyć prawdziwego trzęsienia ziemi i stanąć w wirtualnym wyścigu z wolniejszymi i szybszymi zwierzętami. Poznajemy pracę paleontologa, a na stanowisku Spirala życia, odnajdziemy ewolucyjne pokrewieństwo między różnymi gatunkami zwierząt. Otaczający nas świat przyrody ciągle zadziwia – warto tego doświadczyć!

  tekst łatwy do czytania
Po kliknięciu w ikonę można zapoznać się z łatwym do czytania tekstem opisującym wystawę DRZEWO ŻYCIA.

DRZEWO ŻYCIA

Dwoje dzieci stoi wewnątrz drzewa. Na głowach mają słuchawki pozwalające poznać zjawisko echolokacji.