Wystawa HYDROŚWIAT | Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

07

10
CIEKAWI ŚWIATA. Smakowite chwastowisko

17

10
WARSZTATY RODZINNE. Z czym to się je? Przyprawy świata

18

10
SCIENCE CAFE. Publiczne lekcje anatomii
pokaż kalendarz
1.10

czwartek

HYDROŚWIAT

Wystawa ukazuje wodę z wielu różnych perspektyw. Choć wydaje się powszechna i pospolita, to tak naprawdę zdumiewająca substancja o ciekawych właściwościach. To także fundament naszego życia i jednocześnie żywioł, który człowiek usiłuje wykorzystać do swoich celów. Zanurzymy się w wiedzy?

Nieustannie poznajemy wodny żywioł i uczymy się korzystać z jego potencjału. Nurt rzeki, fale, pływy i prądy morskie służą nam do wytwarzania prądu elektrycznego. Na wystawie wyjaśniamy, w jaki sposób kumuluje się energię w elektrowniach szczytowo-pompowych i jak czerpie się ją ze spiętrzonych wód elektrowni przepływowych.

Stanowiska pokazują wiele ciekawych właściwości cieczy. Wyjaśniają działanie epokowych wynalazków, takich jak śruba Archimedesa czy fontanna Herona. Wprawiając w ruch wir wodny, sprawdzamy, dlaczego w odpływie umywalki woda płynie w prawo. Czy podobnie dzieje się na równiku? Tutaj można zbudować tamy i przyjrzeć się możliwościom hydrotechnicznym. A skoro jesteśmy w Gdyni, to koniecznie trzeba wypróbować symulator funkcjonowania portu: wprowadzić prawidłowo statki do basenu, bezkolizyjnie przycumować i zadbać o czas całej operacji – na redzie czekają kolejne jednostki! HYDROŚWIAT zaprasza do zakasania rękawów i działania w mokrej strefie!