Każdego dnia, w cichych zakątkach uczelnianych sal i laboratoriów, rodzą się idee i projekty, które zmieniają otaczający nas świat. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z osiągnięć zespołów badawczych składających się nie tylko z doktorów i profesorów, ale również ze studentów. Właśnie z tego powodu Centrum Nauki Experyment już po raz szósty organizuje ScienceCom, czyli wyjątkowe wydarzenie naukowe łączące świat nauki ze społeczeństwem. Podczas tegorocznej edycji zaprezentują się studenci i młodzi naukowcy, którzy o swoich osiągnięciach opowiedzą na Festiwalu Nauki i Konferencji Naukowej.
Do Experymentu w ostatni weekend listopada zawitają najzdolniejsi studenci z trójmiejskich uczelni i koła naukowe, którzy popularyzować będą naukę, a wśród odbiorców ich działań znajdą się uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz goście naszego Centrum.
29 i 30 listopada 2024 roku Experyment otworzy swoje przestrzenie najbardziej zaangażowanym i utalentowanym członkom trójmiejskich kół naukowych, którzy dostaną szansę zaprezentowania swoich osiągnięć przed gośćmi CNE oraz rozwiną swoje umiejętności w zakresie komunikacji naukowej. Jak co roku, ScienceCom realizowane jest w oparciu o wybrane Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W tym roku wybraliśmy hasła czysta i dostępna energia (cel 7.); innowacyjność, przemysł, infrastruktura (cel 9.); zrównoważone miasta i społeczności (cel 11.) oraz działania w dziedzinie klimatu (cel 13.).
Wydarzenie, tradycyjnie już, składać się będzie z Konferencji Naukowej oraz dwudniowego Festiwalu Nauki. Zorganizowany zostanie także panel ekspercki oraz wieczór sieciujący dla studentów. W tym roku na ScienceCom pojawią się również przedstawiciele biznesu i działy promocji uczelni wyższych oraz zostanie zorganizowana sesja posterowa.
W ramach ScienceCom w listopadzie odbędą się szkolenia z zakresu komunikacji nauki przygotowujące studentów do udziału w ScienceCom. Możesz mieć wpływ na to, jak będą wyglądały, wypełniając poniższą ankietę.
Kliknij tutaj, by wypełnić ankietę!
Poniżej przedstawiamy ogólny harmonogram wydarzenia. Szczegółowy program pojawi się wkrótce!
dzień 1. | 29 listopada 2024 (piątek)
Konferencja Naukowa ScienceCom
Podczas konferencji przedstawią się studenci, studentki oraz uczniowie i uczennice ostatnich klas szkół ponadpodstawowych ze swoimi badaniami. Po konferencji zostanie wydana książka abstraktów.
Słuchaczami konferencji będą uczniowie i uczennice szkół średnich oraz studenci i studentki uczelni wyższych.
Formularz zgłoszeniowy udziału w konferencji pojawi się wkrótce.
W tym roku, po raz pierwszy, podczas ScienceCom zorganizowana zostanie również sesja posterowa, czyli przestrzeń prezentacji, rozmów i swobodnej wymiany myśli na tle plakatów naukowych. Zachęcamy do uczestnictwa!
dla kogo uczniowie szkół średnich, studenci
Festiwal Nauki
Podczas festiwalu będą prezentować się uczelniane koła naukowe. Każde koło będzie posiadało swoje stanowisko zlokalizowane na wystawach Centrum Nauki Experyment.
Formularz zgłoszeniowy udziału w festiwalu pojawi się bliżej terminu wydarzenia.
dla kogo dla każdego!
Panel ekspercki
Naukowcy, studenci oraz popularyzatorzy nauki będą mogli wziąć udział w panelu eksperckim poświęconym komunikacji nauki.
dzień 2. | 30 listopada 2024 (sobota)
Festiwal Nauki
Podczas festiwalu będą prezentować się uczelniane koła naukowe. Każde koło będzie posiadało swoje stanowisko zlokalizowane na wystawach Centrum Nauki Experyment. Dodatkowo, będzie można zgłosić się do poprowadzenia pokazu naukowego na scenie.
Formularz zgłoszeniowy udziału w festiwalu pojawi się bliżej terminu wydarzenia.
dla kogo dla każdego!
Masz pytania? Pisz na wipn@experyment.gdynia.pl
skład Rady Naukowej ScienceCom 2024 prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Związek Uczelni Fahrenheita | dr Agnieszka Anielska, dr Joanna Śliwińska – Gdański Uniwersytet Medyczny | dr hab. inż. Małgorzata Śmiałek-Telega – Politechnika Gdańska | dr hab. Dorota Burska, prof. UG; dr Joanna Dąbal; dr Wojciech Glac, prof. UG – Uniwersytet Gdański | dr Patrycja Bałdys – Akademia Marynarki Wojennej | dr inż. Damian Bisewski – Uniwersytet Morski w Gdyni | dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek, prof. Uniwersytetu SWPS – Uniwersytet SWPS w Sopocie | dr Tomasz Kijewski – Instytut Oceanologii PAN
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”
|