Co zrobić, by dobrze zaprezentować się przed publicznością? W jaki sposób przygotować perfekcyjną prezentację? Jak zapanować nad swoim głosem podczas wystąpienia? Między innymi tego dowiecie się podczas szkoleń przygotowawczych do ScienceCom 2024. Szkolenia odbędą się 16 listopada w przestrzeniach Centrum Nauki Experyment – zapisy odbywają się poprzez portal evenea.pl.
10:00-12:00 | Sekrety małej sceny – jak mówić o nauce na festiwalach? | Mikołaj Fedorowicz
Jeżeli czytacie te słowa, to najprawdopodobniej macie za sobą chociaż jedno szkolenie z wystąpień publicznych. Dobrze dla Was! Warto sobie jednak zdawać sprawę, że większość z nich ma jedną wadę: są tworzone przez i dla biznesmenów. Aule wykładowe, sale konferencyjne czy sceny na dużych wydarzeniach to ich naturalne środowisko. Też możecie kiedyś tam trafić, ale zanim to się wydarzy, Wasze umiejętności zostaną wystawione na próbę podczas festiwali, pikników czy kawiarenek naukowych. W tym szkoleniu zejdziemy z większych scen i skupimy się na tym, jak prowadzić małe formy podczas takich wydarzeń. Jak nie stracić weny po sześciu godzinach festiwalu? Jak prowadzić narracje do małych grup? Jak ściągnąć ludzi na swój pokaz/stoisko?
prowadzenie Mikołaj Fedorowicz, biotechnolog, nauczyciel, a przede wszystkim popularyzator nauki.
Na początku związany z takimi instytucjami jak Szkoły Festiwalu Nauki czy Centrum Nauki Kopernik. Po zajęciu drugiego miejsca w 7. edycji konkursu FameLab zaczął popularyzować razem z najrozmaitszymi organizacjami z „Nauką” w nazwie: wstąpił do Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, założył z znajomymi Fundację Marsz dla Nauki i występuje z Heweliuszami Nauki. Zamiłowanie do popularyzacji najprawdopodobniej wynika z tego, że uwielbia mówić. Często za dużo i za głośno. Jeżeli nie mówi to nurkuje, tańczy (kiedyś rock’n’rolla teraz tańce kubańskie) lub próbuje żonglować.
12:30-14:30 | Od wykrztuszenia do mówienia | Beata Kawczyńska
Jeśli na myśl o wyjściu na scenie gardło samo wysycha… Jeśli czujecie, że z każdym słowem zbliżacie się do prędkości WARP… Jeżeli po usłyszeniu swojego głosu na nagraniu planujecie ucieczkę z kraju – te warsztaty są dla Was! Wspólnie nauczymy, się jak panować nad głosem w stresie i uczynić z niego najlepsze narzędzie do pracy.
prowadzenie Beata Kawczyńska – popularyzatorka, trenerka głosu, neurologopedka kliniczna, wokalistka.
Finalistka Famelab 2019. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki oraz Fundacją Marsz dla Nauki. Uczestniczka wielu inicjatyw popularnonaukowych tj. Projekt Alfa, Work&Sicence Forum, Szkoła TVP, Kopernik była kobietą, Giganci Nauki, Science Slam. Od kilku lat współuczestniczy w projekcie Nakręcona Nauka, uczącym tworzenia popularnonaukowych treści wideo. Całe swoje życie związała z komunikacją, od strony praktycznej i technicznej. Większość dzieciństwa spędziła na scenie, ale na studiach skręciła w Uniwersytet Medyczny. Dziś wykorzystuje swoje doświadczenie, żeby przygotować innych do komunikacji przed publicznością.
15:00-17:00 | Jak przygotować prezentację naukową oraz poster | dr inż. Damian Bisewski
Szkolenie składa się z pięciu części. W części pierwszej zostaną omówione aspekty merytoryczne, dotyczące poprawnego przygotowania prezentacji naukowej. Zostaną też zaprezentowane podstawowe elementy prezentacji oraz ich poprawne ułożenie tak, aby prezentacja była spójna i logiczna. Druga część szkolenia jest poświęcona aspektom technicznym przygotowania prezentacji, w tym m. in.: kompozycji slajdu, kolorystyce, animacjom i efektom tekstowym, numeracji slajdów, umieszczaniu cytowań, czytelności wykresów, umieszczaniu wskazówek/podpowiedzi dla lektora (ukrytych dla publiczności). Część trzecia szkolenia dotyczy poprawnego posługiwania się wskaźnikiem laserowym/pointerem. Omówione zostaną kwestie dotyczące wyboru wskaźnika, zajmowania odpowiedniej pozycji przy ekranie prezentacyjnym, sposobu trzymania i korzystania ze wskaźnika. W części czwartej zostaną pokazane przykładowe slajdy, zawierające różnego rodzaju usterki/błędy merytoryczne i techniczne. Uczestnicy szkolenia będą odnajdowali i komentowali zauważone błędy. Część piąta dotyczy sposobu przygotowania posteru/plakatu ilustrującego wyniki badań naukowych.
prowadzenie dr inż. Damian Bisewski – doktor nauk technicznych, pracownik Katedry Elektroniki Morskiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej w Gdyni. Stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektronika uzyskał w 2012 roku na Politechnice Łódzkiej. Od 2005 roku pracuje w Katedrze Elektroniki Morskiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, gdzie realizuje prace naukowo-badawcze oraz zajęcia dydaktyczne dla studentów. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych zamieszczonych w czasopismach, jak również w materiałach międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych. Jego zainteresowania naukowe dotyczą modelowania przyrządów półprzewodnikowych wykonanych z nowoczesnych materiałów półprzewodnikowych ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk termicznych, a także zastosowanie algorytmów ewolucyjnych do rozwiązywania problemów optymalizacyjnych.
termin 16.11.2024 | godz. 10:00
zapisy na stronie evenea.pl
dla kogo studenci
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”
|