ScienceCom to coroczne, dwudniowe wydarzenie naukowe, podczas którego młodzież szkolna, studenci i młodzi naukowcy mają okazję zdobyć nowe umiejętności w zakresie komunikacji nauki, nawiązać kontakty i zaprezentować swoje projekty badawcze. Celem wydarzenia jest nabywanie podstaw skutecznej komunikacji naukowej, zdobycie kompetencji celem budowania dialogu między naukowcami a społeczeństwem, lepszego zrozumienia zagadnień naukowych, a także budowania zaufania do nauki. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się 29 i 30 listopada zaprezentują się studenci i młodzi naukowcy, którzy o swoich osiągnięciach opowiedzą na Festiwalu Nauki i Konferencji Młodych Naukowców. Szczegóły wydarzenia znajdziecie pod grafiką!
W ostatni weekend listopada 2024 roku Experyment otworzy swoje przestrzenie najbardziej zaangażowanym i utalentowanym członkom trójmiejskich kół naukowych, którzy dostaną szansę zaprezentowania swoich osiągnięć przed uczniami szkół ponadpodstawowych oraz gośćmi CNE, a także rozwiną swoje umiejętności w zakresie komunikacji naukowej. Jak co roku, ScienceCom realizowane jest w oparciu o wybrane Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Tym razem wybraliśmy hasła czysta i dostępna energia (cel 7.); innowacyjność, przemysł, infrastruktura (cel 9.); zrównoważone miasta i społeczności (cel 11.) oraz działania w dziedzinie klimatu (cel 13.). Równowaga w trzech obszarach: ekosystem, technologie i społeczeństwo jest prawdopodobnym kluczem do budowania dobrej przyszłości.
Program ScienceCom podzielony jest na kilka elementów: otwarty dla publiczności Festiwal Nauki, podczas którego zaprezentuje się ponad 200 studentów i studentek zrzeszonych w kołach naukowych trójmiejskich uczelni, Konferencja Młodych Naukowców, panel ekspercki, szkolenia dla młodzieży i oraz spotkanie sieciujące. Wydarzenie przygotowywane jest we współpracy z Członkami Rady Naukowej ScienceCom, w skład której wchodzą przedstawiciele uczelni wyższych z Trójmiasta, m.in. Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Uniwersytetu SWPS, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu oraz Instytutu Oceanologii Pan i Fundacji PSC.
program ScienceCom 2024 | 29-30.11.2024
dzień 1. | 29 listopada 2024 (piątek)
09:00-14:00 Konferencja Młodych Naukowców
Podczas konferencji swoje wystąpienia przedstawią studenci, studentki, doktoranci, doktorantki, pracownicy naukowi oraz uczniowie i uczennice ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Zaplanowaliśmy też wykłady zaproszonych gości, m.in. dr. Konrada Skotnickiego, znanego w sieci jako Doktor z TikToka. Po konferencji zostanie wydana książka abstraktów.
Słuchaczami konferencji będą uczniowie i uczennice szkół średnich oraz studenci i studentki uczelni wyższych. Młodzież może więc dołączyć do konferencji zarówno w roli występujących, jak i słuchaczy.
W tym roku, po raz pierwszy, podczas ScienceCom zorganizowana zostanie również sesja posterowa, czyli przestrzeń prezentacji, rozmów i swobodnej wymiany myśli na tle plakatów naukowych. Zachęcamy do uczestnictwa!
zgłoszenia do udziału w konferencji jako prelegent (sesja referatowa i sesja posterowa) mailowo – [email protected] | zgłoszenia można przesyłać do 06.11.2024
wzór abstraktu do pobrania PL (wymagany do zgłoszenia) [76,2KB] lub abstract template ENG [76,5KB].
Do aktywnego udziału w konferencji zapraszamy zarówno polskojęzycznych, jak i anglojęzycznych studentów, doktorantów, badaczy. W trakcie konferencji zapewnimy tłumacza. Przy wysyłaniu zgłoszenia prosimy o wskazanie preferowanej formy prezentacji badań (referat/poster).
zgłoszenia dla nauczycieli jeśli chcecie zapisać swoją klasę do udziału w konferencji w roli słuchaczy, prześlijcie zgłoszenie mailowe pod adres [email protected]
aby rozwinąć szczegóły wystąpienia, kliknij w ikonę ▶
Zapisy na konferencję zostały zakończone, zapraszamy do udziału w Festiwalu Nauki i zwiedzaniu wystaw CNE – bilety w promocyjnej cenie wciąż są w sprzedaży online!
PROGRAM KONFERENCJI
09:00-09:10 otwarcie konferencji Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni
09:10-09:50 keynote speech dr inż. Konrad Skotnicki, Doktor z TikToka | Od wyrobów tytoniowych do kryzysu klimatycznego
W 50-tych XX wieku, pomimo rosnących dowodów naukowych łączących palenie z poważnymi chorobami, takimi jak rak płuc i choroby serca, firmy tytoniowe prowadziły intensywne kampanie marketingowe, mające na celu podważenie tych ustaleń. Zatrudniano fałszywych ekspertów, manipulowano danymi, opłacano lekarzy, żeby ukryć prawdę o skutkach zdrowotnych palenia. Kilkadziesiąt lat później te same taktyki (a czasami również ci sami ludzie) zostały wykorzystane do szerzenia dezinformacji na temat zmiany klimatu. Podczas tego wykładu poznasz najmroczniejsze sekrety taktyk, wykorzystywanych przez wielkie korporacje do tworzenia teorii spiskowych.
dr inż. Konrad Skotnicki w Internecie znany jako Doktor z TikToka jest popularyzatorem nauki, podejmującym tematy związane z naukami ścisłymi, kosmosem, edukacją klimatyczną i ekologią. Ma doktorat z chemii, przez wiele pracował w instytucie badawczym, zajmując się badaniem potencjalnych leków przeciwnowotworowych. Jego filmy publikowane głównie na Instagramie i TikToku docierają co miesiąc do kilku milionów osób. Jest autorem książki „111 faktów, które zniszczą Twoje wyobrażenie o świecie”.
09:50-10:50 | panel nr 1 | EKOSYSTEM
- trzy piętnastominutowe wystąpienia studentów
moderacja dr hab. Dorota Burska, prof. UG, Uniwersytet Gdański
11:05-12:25 | panel nr 2 | SPOŁECZEŃSTWO
- keynote speech Joanna Obstój, Google
- trzy piętnastominutowe wystąpienia studentów
moderacja dr Agnieszka Anielska, Gdański Uniwersytet Medyczny
12:40-14:00 | panel nr 3 | TECHNOLOGIE
- trzy piętnastominutowe wystąpienia studentów
moderacja dr inż. Damian Bisewski, Uniwersytet Morski w Gdyni
09:00-14:00 sesja posterowa
od kogo studenci, uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, naukowcy
dla kogo uczniowie szkół średnich, studenci
09:00-14:00 Festiwal Nauki – dzień 1.
Festiwal Nauki jest okazją do poznania pomysłów, osiągnięć i odkryć najzdolniejszych studentów, zrzeszonych w kołach naukowych z pomorskich uczelni. Zaprezentują oni autorskie doświadczenia, wynalazki i idee podczas otwartych warsztatów zlokalizowanych na wystawach CNE. W Festiwalu udział weźmie udział ponad 200 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zachęcamy studentów zrzeszonych w kołach naukowych do zgłaszania chęci udziału w Festiwalu – możecie przygotować własne stanowisko warsztatowe, które stanie na naszych wystawach, a także zorganizować pokaz naukowy na scenie CNE. Formularz zgłoszeniowy udziału w festiwalu możecie znaleźć TUTAJ. Zgłoszenia możecie przesyłać do 10 listopada.
od kogo studenci z kół naukowych pomorskich uczelni
aby rozwinąć listę kół, kliknij w ikonę ▶
prowadzenie studenci trójmiejskich uczelni
dla kogo dla każdego!
zgłoszenia dla nauczycieli jeśli chcecie zapisać swoją klasę do udziału w festiwalu, prześlijcie zgłoszenie mailowe pod adres [email protected]
09:00-14:00 wystawy CNE sesja posterowa
- Wojciech Godlewski, Adam Probulski, Kamil Soliwoda, Uniwersytet SWPS w Sopocie | Czy ludzie będą bali się karać AI?
- Zofia Pallach, Uniwersytet Gdański | Próba inicjacji kultur in vitro przedstawicieli rodziny ciborowatych (Cyperaceae): Carex pseudocyperus, C. typhina i Cladium mariscus
- Wiktoria Majewska, Uniwersytet SWPS w Sopocie | Obejmując Dobrostan – czy częstość dotyku koreluje z dobrostanem?
- Dawid Mikulski, Uniwersytet SWPS w Sopocie | Ochrona dzieci – czy natężenie działania behawioralnego systemu immunologicznego jest skorelowane z nadopiekuńczym rodzicielstwem?
- Jakub Kulbat, Wiktoria Dumińska, Uniwersytet Morski w Gdyni | Wpływ wprowadzenia automatycznego systemu cumowania na środowisko
- Julia Markowska, Gdański Uniwersytet Medyczny | Kolory na wysokości – zielone, niebieskie i brązowe dachy w służbie zrównoważonego rozwoju
- Patrycja Parasińska, Uniwersytet Gdański | Waterfront jako przestrzeń zrównoważonego rozwoju
- Zuzanna Kassner, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Pile | Badanie wpływu nanocząstek chitozanu na wzrost i wybrane parametry rozwojowe siewek Lepidium sativum
09:00-14:00 scena CNE Pokazy bez skazy i Explory
Na naszej scenie ekipa popularyzatorów z Pokazów bez skazy zaprezentuje otwarte warsztaty pod tytułem „Mgliste pojęcie o parze”. Interaktywne stanowisko naukowe pozwoli uczestnikom poznać podstawowe właściwości materii, a także zrozumieć ich kluczowe role w różnych zjawiskach i procesach. Zbadamy cechy jednych z najzimniejszych substancji występujących na ziemi, poznamy aspekty otaczających nas gazów i dowiemy się, czym w nauce jest temperatura. O 10:35 na scenie zaprezentuje się Dorota Brażewicz, która opowie o współpracy z młodzieżą i szkołami w ramach programu Explory.
09:00-13:30 Szkolenia dla młodzieży
Podczas ScienceCom również szkolenia dla młodzieży, mające na celu rozwój kompetencji społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Zapraszamy do zapoznania się z programem szkoleń, a także do przesyłania zgłoszeń pod adres [email protected]. Zapisów można dokonywać do 6 listopada włącznie. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.
dzień 2. | 30 listopada 2024 (sobota)
10:00-14:00 Festiwal Nauki – dzień 2.
Festiwal Nauki jest okazją do poznania pomysłów, osiągnięć i odkryć najzdolniejszych studentów, zrzeszonych w kołach naukowych z pomorskich uczelni. Zaprezentują oni autorskie doświadczenia, wynalazki i idee podczas otwartych warsztatów zlokalizowanych na wystawach CNE. W Festiwalu udział weźmie udział ponad 200 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zachęcamy studentów zrzeszonych w kołach naukowych do zgłaszania chęci udziału w Festiwalu – możecie przygotować własne stanowisko warsztatowe, które stanie na naszych wystawach, a także zorganizować pokaz naukowy na scenie CNE. Formularz zgłoszeniowy udziału w festiwalu możecie znaleźć TUTAJ. Zgłoszenia możecie przesyłać do 10 listopada.
od kogo studenci z kół naukowych pomorskich uczelni
dla kogo dla każdego!
Masz pytania? Pisz na [email protected]
12:00-12:30 i 15:00-15:30 scena CNE pokaz Czy to tylko cztery żywioły? | Pokazy bez skazy
Materia od zawsze fascynuje ludzkość i skrywa przed nami swoje tajemnice. Nawet dziś w erze zaawansowanych technologii wciąż odkrywamy jej nowe nieznane wcześniej oblicza. Jak o materii myśleli ludzie 50 lat temu? A 500? 5000? Podczas pokazu prześledzimy, w jaki sposób zmieniało się podejście do zrozumienia materii – od filozoficznych rozważań starożytnych, przez epokowe odkrycia naukowe, aż po współczesne technologie badające najgłębsze struktury wszechświata.
14:00-15:00 panel ekspercki
Czym różnią się komunikacja, popularyzacja i promocja nauki? Jakie mają znaczenie dla uczelni? Dlaczego potrzebujemy aktywności badaczek, naukowców i społeczności studenckiej? Jak centra nauki wspierają szkoły wyższe w tych działaniach? W trakcie panelu eksperckiego zaproszeni prelegenci odpowiedzą na te istotne pytania. Zachęcamy do wysłuchania debaty i wzięcia udziału w dyskusji.
prelegenci prof. dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej | dr hab. inż. Beata Bochentyn, prof. PG, Bałtycki Festiwal Nauki, Politechnika Gdańska | dr Wojciech Glac, prof. UG, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytet Gdański | dr inż. Damian Bisewski, Uniwersytet Morski w Gdyni | Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment i prezes Zarządu SPiN,
moderacja Aleksander Anikowski, specjalista ds. PR i marketingu w Centrum Nauki Experyment
skład Rady Naukowej ScienceCom 2024 prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Związek Uczelni Fahrenheita | dr Agnieszka Anielska – Gdański Uniwersytet Medyczny | dr Joanna Śliwińska – Urząd Miasta w Gdyni | dr hab. inż. Małgorzata Śmiałek-Telega, prof. PG – Politechnika Gdańska | dr hab. Dorota Burska, prof. UG; dr Joanna Dąbal; dr Wojciech Glac, prof. UG – Uniwersytet Gdański | dr Patrycja Bałdys – Akademia Marynarki Wojennej | dr inż. Damian Bisewski – Uniwersytet Morski w Gdyni | dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek, prof. Uniwersytetu SWPS – Uniwersytet SWPS w Sopocie | dr Tomasz Kijewski – Instytut Oceanologii PAN
Regulamin ScienceCom 2024 [2,43 MB]
Wzory prezentacji ScienceCom 2024 [1,49 MB]
Instrukcja wykonania i wzory posterów ScienceCom 2024 [987 KB]