ScienceCom – ABC naukowej komunikacji
Myślą przewodnią jest komunikacja w nauce oraz komunikacja nauki. Jak? Na wiele sposobów: można wykonać pokaz naukowy, zaprezentować swoje badania na bazarze naukowym, przeprowadzić warsztaty dla młodzieży czy spróbować sił w naukowym stand-upie lub konkursie na naukowy projekt. Pod pozorną integracyjną zabawą kryją się ważne kwestie: umiejętność komunikacji badań, waga zaangażowania społecznego w projekty naukowe, współpraca międzydyscyplinarna w projektach naukowych, czy wreszcie zachęta i pomoc młodym badaczom. By to osiągnąć trzeba nauczyć się używać prostego języka dla wytłumaczenia skomplikowanych badań, trzeba opowiedzieć o ich celowości i wartości dla społeczeństwa…
Na festiwalu spotykają się młodzi naukowcy zrzeszeni w kołach naukowych różnych uczelni. Prezentują swoje projekty, nawiązują kontakty, by rozpocząć międzyuczelnianą i międzykierunkową współpracę oraz zaprezentować swoje osiągnięcia przed szeroką widownią – studentami, młodzieżą szkolną, środowiskiem nauki oraz biznesu. Nad merytoryczną stroną festiwalu czuwa Rada Naukowa złożona z wykładowców trójmiejskich uczelni.
Dlaczego komunikacja nauki jest ważna? Na uniwersytetach europejskich komunikowanie nauki jest istotnym elementem edukacji. Ma sprawić, że społeczeństwo dowiaduje się, co dzieje się w zaciszu laboratoriów i gabinetów naukowców i jaką wagę mają ich prace. Większe zrozumienie nauki sprawia, że łatwiej przekonać do swoich badań decydentów, łatwiej połączyć siły w interdyscyplinarnym projekcie i pozyskać granty, łatwiej przekonać społeczeństwo do inwestowania w daną dziedzinę nauki, wreszcie łatwiej skomercjalizować projekt naukowy. Naukowcy uczą się zatem sprawnej komunikacji, by móc realizować ważne dla rozwoju społeczeństwa projekty naukowe.
ABC naukowej komunikacji
pokaż swój projekt twoja zdolność do pozyskiwania funduszy zależy od tego, czy umiesz komunikować swoje badania społeczeństwu. Jeśli uda ci się sprawić, by zrozumiało ich znaczenie, twój projekt będzie wspierany.
zaangażuj opinię publiczną komunikowanie nauki społeczeństwu jest priorytetem. Kluczowe znaczenie powinno mieć szerokie rozumienie nauki i zaangażowanie społeczeństwa w twój projekt.
bądź wiarygodny prezentuj swoje badania zgodnie z prawdą.
współpracuj z decydentami pokaż swoje badania decydentom, przedstawicielom rządu, środowiskom akademickich, firmom itp.
Promuj różnorodność współpraca badaczy z różnych dyscyplin, o różnych perspektywach i doświadczeniach maksymalizuje innowacyjność projektu i jakość jego komunikacji.
bądź mentorem pomagaj młodym badaczom w rozwoju i osiąganiu celów zawodowych oraz w wykorzystaniu ich potencjału.
bądź odpowiedzialny wobec społeczeństwa jako naukowiec masz obowiązek odpowiadać na pytania, które zadaje.