Już w kwietniu w Centrum Nauki Experyment odbędzie się dwudniowa konferencja edukacyjna: dla młodzieży szkolnej (9.04) oraz nauczycieli, edukatorów, wychowawców (10.04). Wydarzenie ma wyjątkowy, dwuczłonowy charakter – skierowane do dwóch odrębnych grup: uczniów klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych oraz pedagogów, ma dać narzędzia do wykorzystania ciekawości i jej potencjału w procesie edukacji oraz samoedukacji, Początkowo odrębne dyskusje docelowo doprowadzą do skonfrontowania obu punktów widzenia i wyciągniętych wniosków. Będzie to impulsem do budowania poczucia podmiotowości wszystkich uczestników procesu edukacji oraz pozytywnego wzmocnienia i wykorzystania ciekawości do poszukiwania wiedzy i rozwoju.
W pierwszym dniu (9.04) oddajemy głos młodzieży, by poznać ich motywacje, dać bezpieczną przestrzeń do otwartej rozmowy, a także dostarczyć praktycznej wiedzy oraz inspiracji do pielęgnowania ciekawości, budowania zaangażowania, rozwijania zainteresowań, wzmacniania sprawczości i samorządności. Ciekawość może stanowić pozytywny impuls do rozpoczęcia aktywnych działań. Praktyczne warsztaty nt. wzmacniania dociekliwości, kreatywności, odkrywania swoich mocnych stron, wspólnego projektowania i wykorzystania nowych technologii, a także planowania kariery przyszłości, to tylko kilka z przykładów tematów tegorocznej rozmowy młodych, do której zaprosiliśmy ekspertów i rówieśników. Wraz z m.in. Fundacją Edukacyjnej Przedsiębiorczości z programem PROJEKTOR, Fundacją Digital Universtity, Thinking Zone, Programem Loesje, Sirius Game Studio, a także Młodzieżową Radą Miasta Gdyni, Centrum Współpracy Młodzieży, samorządami uczniowskimi będziemy pracować metodą warsztatową oraz debatować w gronie rówieśników.
W programie konferencji nauczycielskiej EDUKACJA W AKCJI (10.04) znajdują się inspirujące prelekcje ekspertów z Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Gdańskiego, poświęcone m.in. pobudzaniu ciekawości w erze algorytmów, roli sztucznej inteligencji w edukacji i wspieraniu rozwoju talentów u dzieci i młodzieży. Uczestnicy będą mieli także okazję wziąć udział w praktycznych warsztatach i panelach dyskusyjnych, dotyczących m.in. metody inquiry-based learning, wykorzystania narzędzi TIK i technik skutecznej komunikacji w klasie. Wśród prelegentów i panelistów znajdą się m.in. Oktawia Gorzeńska, eduinspiratorka i prekursorka innowacji w edukacji, Wiceprezydentka Gdyni; dr Ada Florentyna Pawlak z Uniwersytetu SWPS, antropolożka technologii, zainteresowana psychologią poznawczą, a także współpracą człowieka z maszyną; dr Jarosław Jendza z Uniwersytetu Gdańskiego, tutor i mentor, dydaktyk oraz eksperci z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Digital University i programu PROJEKTOR. Partnerami wydarzenia są: Wydział Edukacji Gdynia, Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Więcej szczegółów na temat programu obu konferencji przekażemy wkrótce. Zapisy poprzez stronę evenea.pl.