WYNIKI KONKURSU KAMERA – NAUKA – AKCJA
Konkurs dla młodzieży KAMERA – NAUKA – AKCJA był częścią międzynarodowego projektu Science Inspired, który Experyment realizował we współpracy z centrami nauki w Czechach, Grecji i na Węgrzech. Zadaniem uczestników – młodzieży w wieku 13-19 lat, było nagranie wybraną techniką filmu krótkometrażowego inspirowanego nauką. Temat filmu było dowolny – liczyła się wartość merytoryczna, jakość techniczna i kreatywność.
Aby pomóc uczestnikom przygotować się do konkursu przygotowaliśmy dla nich krótki poradnik „Jak nakręcić atrakcyjny krótkometrażowy film naukowy?” dostępny TUTAJ. W październiku 2020 roku zaprosiliśmy również młodzież na warsztaty filmowe.
Na konkurs wpłynęło 9 prac przygotowanych przez osoby indywidualne i zespoły z województwa pomorskiego.
– Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni wysokim poziomem nadesłanych przez młodzież prac konkursowych – innowacyjnym i ambitnym podejściem do poruszanych zagadnień naukowych oraz wykorzystaniem różnych, często zaawansowanych technik filmowych – mówi Borys Badtke z Centrum Nauki Experyment w Gdyni, przewodniczący jury konkursowego, który w ramach projektu Science Inspired prowadził również dla uczestników warsztaty z nagrywania i montażu filmów.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 30 stycznia 2021 roku w trakcie spotkania na platformie Teams. Jury konkursowe wyróżniło następujące filmy:
I miejsce | film pt. „Niesporczaki” zespołu TARDIGRADA w składzie Marta Płotka, Bartosz Witkowski i Mateusz Tomkiewicz
II miejsce | film pt. „Inteligencja roślin” zespołu NIBYNÓŻKI w składzie Weronika Olech i Weronika Wąsowicz
III miejsce | film pt. „Dlaczego słyszymy?” zespołu w składzie Natalia Kamińska i Jacek Dziechciński
Zwycięski film pt. „Niesporczaki”, którego celem było przedstawienie sylwetki taksonu niesporczaków, opis ich niezwykłych zdolności, oraz potencjału w rozwoju technologii i medycyny.
Nagrodą główną w konkursie były zestaw filmowo-oświetleniowy oraz mikrofony stacjonarny i krawatowy. Wszyscy finaliści konkursu otrzymali również drobne upominki oraz możliwość udziału w specjalnych warsztatach reżyserskich. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia o udziale w konkursie.
Krajowe edycje konkursu przeprowadzili też partnerzy projektu Science Inspired w Czechach, Węgrzech i w Grecji. Łącznie powstało ponad 40 filmów krótkometrażowych przygotowanych przez młodzież z czterech krajów. Wszystkie filmy nadesłane na konkurs można obejrzeć na platformie Youtube projektu Science Inspired.