Czy naukę obchodzą ludzie?
Czy nauka jest niedostępna dla ludzi i oderwana od rzeczywistości? Polsko–niemiecki zespół naukowców stawia na współpracę i porozumienie.
10 maja do Trójmiasta przyjeżdża naukowa delegacja z Bremerhaven – największego niemieckiego miasta leżącego nad Morzem Północnym, będącego jednocześnie jednym z najważniejszych portów handlowych i pasażerskich w Europie. Wizyta akademików z uczelni Hochschule Bremerhaven to okazja do podtrzymania relacji z partnerskim Uniwersytetem Morskim w Gdyni oraz do poszerzenia wiedzy z zakresu komunikacji naukowej – we współpracy ze specjalistami z gdyńskiego Centrum Nauki Experyment. Niemieccy uczeni zostaną w Polsce do 17 maja.
Porozumienie pomiędzy uczelnią z Bremerhaven a Uniwersytetem Morskim trwa już 44 lata, dotyczy działań naukowo-badawczych i dydaktycznych. W ramach współpracy polski i niemiecki ośrodek portowy organizują wymiany kadry akademickiej, staże naukowo-dydaktyczne, a także prowadzą serie wykładów i wspólne sympozja oraz konferencje. W tym roku seminaria będą dotyczyły m.in. społecznego dobrostanu w kontekście biznesu, różnorodności kulturowej oraz komunikacji naukowej.
– Komunikacja naukowa to nic innego, jak budowanie relacji pomiędzy nauką a społeczeństwem i interesariuszami – mówi Marta Alicja Trzeciak z Centrum Nauki Experyment w Gdyni. – Współcześnie odchodzimy od koncepcji, zgodnie z którą nauka tworzy odizolowany, wewnętrzny świat. Postrzegamy ją raczej jako element dialogu oraz budowania dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego. Aby tak się stało, aby ten dialog był efektywny, potrzebne jest wzajemne zrozumienie. Jak je osiągnąć i jakimi narzędziami się posługiwać – o tym właśnie będę opowiadała podczas swojego wykładu dla uczonych z Hochschule Bremerhaven i Uniwersytetu Morskiego – dodaje Trzeciak.
Obecnie kładzie się coraz większy nacisk na budowanie współpracy pomiędzy podmiotami naukowymi a tymi działającymi w sferze społeczno-gospodarczej. Potwierdzają to zarówno kolejne programy ministerialne poświęcone temu tematowi (np. Nauka dla Społeczeństwa), jak i coraz liczniejsze projekty tzw. nauki obywatelskiej (np. projekt badania plaż), czyli nauki organizowanej we współpracy z obywatelami. Realizacja tych zagadnień wymaga często od naukowców zupełnie nowych kompetencji. Nie wszystkie zadania muszą jednak wykonywać samodzielnie. Część komunikacji przejmują na siebie podmioty takie, jak centra nauki.
– Uniwersytet Morski od kilku lat aktywnie współpracuje z Centrum Nauki Experyment w zakresie komunikacji naukowej, popularyzacji nauki i wiedzy oraz organizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i naukowych – zauważa dr inż. Damian Bisewski z Uniwersytetu Morskiego, koordynator współpracy uczelni z centrum nauki. – Taka współpraca przynosi wymierne korzyści obu stronom. Pracownicy uniwersytetu mają możliwość podzielenia się ze społeczeństwem aktualną wiedzą oraz najnowszymi wynikami badań naukowych realizowanych na potrzeby gospodarki czy przemysłu. Dzięki temu obecność uniwersytetu jest wyraźniej zaznaczona w świadomości społeczeństwa, a mury uczelni z roku na rok odwiedza coraz większa grupa kandydatów na studia. Z drugiej strony, centrum nauki pełni bardzo ważną rolę pomostu komunikacyjnego pomiędzy nauką a społeczeństwem – dodaje Bisewski.