Wystawa NIEWIDOCZNE SIŁY | Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

07

10
CIEKAWI ŚWIATA. Smakowite chwastowisko

17

10
WARSZTATY RODZINNE. Z czym to się je? Przyprawy świata

18

10
SCIENCE CAFE. Publiczne lekcje anatomii
pokaż kalendarz
1.10

czwartek

NIEWIDOCZNE SIŁY

Fizyka jest nauką o przyrodzie w najszerszym tego słowa znaczeniu. Wyjaśnia podstawowe zależności i właściwości, które rządzą światem. Bez niej nie pojęlibyśmy wielu zagadnień z chemii, astronomii, meteorologii czy biologii. Jest wszechobecna, ale czy dobrze znana?

By lepiej zrozumieć fizykę, nie należy ograniczać się do studiowania wzorów i wykresów. Kiedy pozna się jej podstawowe prawa, łatwo zaakceptować fakt, że woda zamarza również w temperaturze pokojowej, żyroskop nami obraca, a ferrofluid przybiera kształt jeża. Na wystawie prezentujemy wiele zagadnień z dynamiki, termodynamiki, elektryczności czy drgań. Można tu poznać naturę dźwięku, a nawet go ugryźć, sprawdzić, jak działa linia wysokiego napięcia, co się dzieje w próżni oraz dowiedzieć się, dlaczego komputery posługują się językiem binarnym.

Na stanowiskach wymagających fizycznej aktywności poznajemy sposób działania dźwigni, dźwigu hydraulicznego i zmierzymy siłę uderzenia swojego ciała. Podnieść samochód jedną ręką? Żaden problem! Wystarczy zrozumieć i właściwie zastosować odpowiednie prawa fizyki. Sprawdzamy razem to, czego nie można zobaczyć – NIEWIDOCZNE SIŁY!