Wystawa DRZEWO ŻYCIA | Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

07

10
CIEKAWI ŚWIATA. Smakowite chwastowisko

17

10
WARSZTATY RODZINNE. Z czym to się je? Przyprawy świata

18

10
SCIENCE CAFE. Publiczne lekcje anatomii
pokaż kalendarz
1.10

czwartek

DRZEWO ŻYCIA

Jesteśmy częścią naturalnego środowiska, elementem przyrody, z którą pozostajemy w nieustanej interakcji. Badamy, obserwujemy, naśladujemy, a czasem próbujemy ją okiełznać. Wydaje się, że dobrze ją znamy i nie ma przed nami tajemnic, ale czy na pewno?

Wystawa wprowadza nas w fascynujące zagadnienia otaczającej nas przyrody, z dziedziny botaniki, anatomii zwierząt, paleontologii, geologii. Jak tworzą się góry, co tkwi we wnętrzu lodowca, jak zachowuje się trzęsawisko pod stopami –  tego dowiadujemy się i doświadczamy na naszej wystawie. Świat zwierząt potrafi zadziwiać i inspirować do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań w wielu dziedzinach nauki. Czy wiecie, że w naturze występują również inne zmysły, niż te, które posiada człowiek? I że zwierzęta wypracowały liczne metody kamuflażu? Na wystawie pokazujemy, w jaki sposób widzą świat koń, pies czy pszczoła, jak rozpoznają teren ryby, a jak nietoperze.

Centralnym punktem tej wystawy jest… Drzewo życia – stanowisko, będące jednocześnie tarasem widokowym. Tuż obok można doświadczyć prawdziwego trzęsienia ziemi i stanąć w wirtualnym wyścigu z wolniejszymi i szybszymi zwierzętami. Poznajemy pracę paleontologa, a na stanowisku Spirala życia, odnajdziemy ewolucyjne pokrewieństwo między różnymi gatunkami zwierząt. Otaczający nas świat przyrody ciągle zadziwia – warto tego doświadczyć!