Nie tylko laboratorium to biografie siedmiu naukowców, którzy wykorzystując metodę „zrób to sam”, angażując grupy społeczników czy sięgając po nowe technologie udowadniają, że nauka faktycznie jest dla każdego. Wystawa dostępna od 27 marca do 19 czerwca 2018 roku.
Wystawa pokazuje, jak np. powszechny dostęp do internetu oswaja naukę, jak pomaga badaczom nie tylko dotrzeć, ale i ściśle współpracować ze zwykłym obywatelem. A eksperymenty i odkrycia naukowców-amatorów rewolucjonizują świat medycyny.
Wystawa podzielona jest na 3 sekcje tematyczne:
NAUKA OBYWATELSKA – jak każdy z nas może zaangażować się w medyczne badania naukowe?
HAKOWANIE ZDROWIA – jak nowe technologie, np. w formie aplikacji, pozwalają na doskonalenie dostępnych urządzeń medycznych czy tworzenie innowacji przez samych pacjentów?
BIOLOGIA DIY – jak hakerzy i hobbyści stworzyli nowy rodzaj nauki w swoich garażach czy domach, jak oddolne inicjatywy zrzeszają ludzi chętnych do nauki?
Podobno jedna na 12 przewlekle chorych osób wpada na pomysł innowacyjnych rozwiązań. Wystawa przybliża już nie same pomysły, a faktyczne rozwiązania medyczne, które ulepszają powszechnie dostępne metody. I tak poznajemy historię: Tima Omera, „hackera cukrzycy”, który stworzył własne urządzenie monitorujące jego stan zdrowia, Sary Rigarry, która stała się ekspertką od swojej choroby i dzięki aplikacji na smartfony pomaga innym w walce z chorobą Parkinsona, czy też Bethany Wolfenden i Philippa Boeinga, którzy zbudowali laboratorium w pudełku, dostępne dla każdego.
Dodatkowo na wystawie, znajduje się LOCAL CASE STUDY, na którym pokazujemy projekt detoxedhome zorganizowany przez naszych lokalnych naukowców.
Wystawa Nie tylko laboratorium. Nauka dla każdego skierowana jest do osób powyżej 12 roku życia.
Wstęp w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment w Gdyni.
Autorem wystawy jest Science Museum w Londynie, a dzięki ECSITE (czyli Europejskiemu Stowarzyszeniu Centrów Nauki i Muzeów), w przeciągu 2 lat zwiedziła ona prawie 30 krajów Europy.
Ekspozycja została stworzona w ramach europejskiego programu Sparks, popularyzującego zaangażowanie społeczne w innowacje i badania naukowe. Sfinansowano ją ze środków Programu Ramowego Unii Europejskiej Horizon 2020.