Światowy Dzień Kwantów co roku odbywa się niemal dokładnie w połowie kwietnia. Dzieje się tak ze względu na przybliżoną wartość stałej Plancka, która wynosi w zaokrągleniu 4,14×10^-15 eV.s. W formacie amerykańskim jest to zapis dnia 14 kwietnia. Jednak w tym roku kwantowe świętowanie w CNE przenosimy o jeden dzień i spotykamy się na wspólnym, fizycznym eksperymentowaniu w niedzielę 13 kwietnia. Co dla Was przygotowaliśmy? Sprawdźcie poniżej!
W Experymencie spotkamy się tego dnia ze studentami z dwóch kół naukowych z Politechniki Gdańskiej – Koła Naukowego Studentów Fizyki oraz Międzywydziałowego Nuklearnego Koła Naukowego. W godzinach 10:00-14:00 zaprezentują oni otwarte warsztaty, podczas których m.in.
- poznacie działanie reakcji łańcuchowej, na podstawie klocków domina
- obejrzycie makietę elektrowni jądrowej i poznacie funkcje poszczególnych jej elementów
- dowiecie się, jak działają tranzystory, fotodiody, siatki dyfrakcyjne i pryzmatu
- zaznajomicie się z efektem Unruha i zjawiskiem polaryzacji
Ponadto o godzinie 12:00 na scenie Experymentu odbędzie się specjalny pokaz naukowy. W jego trakcie przyjrzymy się tzw. modelowi standardowemu – czyli cząstkom, z których zbudowany jest wszechświat. Zaprezentujemy również doświadczenia, podczas których omówimy fascynujące cechy owych cząstek.
13 kwietnia zapraszamy również na wykład dla dorosłych z cyklu SCIENCE CAFE 2.0 na temat komputerów kwantowych – o godzinie 16:00 spotykamy się dr. hab. Marcinem Pawłowskim z Uniwersytetu Gdańskiego. Szczegóły oraz bilety na wydarzenie można znaleźć TUTAJ.
wiek dla każdego
termin 13.04.2025
miejsce wystawy CNE
wstęp w ramach biletu na wystawy Experymentu
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.