10 listopada w Experymencie odbędzie się SPiNDay 2024, czyli ogólnopolskie święto nauki, w ramach którego kilkanaście instytucji z całej Polski łączy siły we wspólnej akcji, by razem popularyzować i komunikować naukę. CNE również dołącza do tego grona! Na naszych wystawach od 11:00 do 15:00 będziemy zachęcać Was do zostania naukowcami obywatelskimi, a także wraz z ekspertkami z Fundacji MARE porozmawiamy o Morzu Bałtyckim i jego problemach.
Zostańcie naukowcami obywatelskimi!
Pragniecie przyczynić się do rozwoju nauki i brać aktywny udział w badaniach naukowych? Mamy coś dla Was! Niezależnie od tego, czym zajmujecie się na co dzień, możecie mieć swój wkład w budowanie wiedzy naukowej. Od kilku lat uczestniczymy w projektach nauki obywatelskiej, w które każdy z Was może się zaangażować! Od poszukiwania mezoplastiku na polskich plażach, poprzez zbierane informacji o społecznym odbiorze przyrody na wybrzeżu, po szukanie cząstek promieniowania kosmicznego – sposobów na zostanie naukowcami obywatelskimi jest wiele!
podczas warsztatów otwartych będziecie mieli okazję dowiedzieć się
- w jaki sposób można przyłączyć się do inicjatyw nauki obywatelskiej
- jak wyglądają procedury badawcze tworzone w ramach tych projektów
- jakich rezultatów spodziewają się badacze
Fundacja MARE
Fundacja MARE jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę ekosystemu naszego rodzimego Morza Bałtyckiego. Podczas SPiNDay fundacja zaprezentuje swoje działania prowadzone na rzecz Bałtyku. Przedstawicielki MARE opowiedzą o prowadzonych projektach, w tym o najnowszym projekcie ECOMARINAS, który jest inicjatywą ośmiu organizacji partnerskich z Polski, Litwy, Szwecji i Niemiec.
W odpowiedzi na postępujące skutki zmian klimatycznych oraz rozpoznając presję środowiskową wywieraną przez żeglugę rekreacyjną, projekt koncentruje się na podnoszeniu świadomości ekologicznej oraz zapewnieniu operatorom marin wiedzy i narzędzi niezbędnych do minimalizowania szkód ekologicznych. Działania projektowe są ukierunkowane w szczególności na rozwiązanie problemu szkodliwych substancji odprowadzanych do Morza Bałtyckiego, w tym ścieków z jednostek pływających, które to w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia wód i eutrofizacji. Przedstawicielki fundacji przedstawią też wystawę fotografii Bartka Jędrzejaka (Baltic Surf Scapes), skupiającą się na pięknie naszego morza i opisującą najważniejsze problemy Bałtyku.
wiek dla każdego
termin 10.11.2024 | godz. 11:00-15:00
bilety wstęp w ramach biletu na wystawy CNE
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”
|