Uważasz jakąś dziedzinę nauki za fascynującą, ale kiedy o niej opowiadasz ludzie patrzą na ciebie dziwnie? A może prowadzisz projekt naukowy, ale nie potrafisz przekonać partnerów, że jest ważny? A może przeciwnie – zajmujesz się biznesem lub przemysłem, poszukujesz ciekawych i nowatorskich rozwiązań, ale wszelkiego rodzaju komunikacja ze środowiskami naukowymi to ciągnące się godzinami nudne spotkania, z których nic nie wynika? Mamy przeczucie, że ScienceCom pomoże ci rozwiązać twój problem.
Na całym świecie dziedzina, jaką jest Science Communication, czyli komunikowanie nauki, została nie tylko doceniona, ale wręcz uznana za niezbędną dla współczesnej ekonomii. Jej zadanie jest proste – ma sprawić, że ludzie zaczną naprawdę rozumieć, co dzieje się w zaciszu laboratoriów i gabinetów naukowców i jaką wagę mają ich prace. Jej efekty nie dotyczą pompowania ego naukowców, a są znacznie bardziej praktyczne. Większe zrozumienie nauki sprawia, że łatwiej jest pozyskać granty, skomercjalizować projekt, a także przynosi znaczne korzyści społeczne. Naukowcy na całym świecie uczą się komunikacji, by móc sprawnie i w przyjazny sposób opowiadać o tym, co ważne.
W Polsce Science Communication wciąż niestety raczkuje. Nasz festiwal ScienceCom to zmieni. Dlaczego zatem uznaliśmy, że będzie to jednocześnie festiwal kół naukowych? Bo to tam wykuwają się przyszłe kadry zespołów naukowych, tam powstają pierwsze naukowe projekty, tam też po raz pierwszy pojawia się problem niezrozumienia przez inne branże. Podczas pierwszej edycji ScienceCom sprawdzimy, z jakim poziomem komunikacji nauki mamy do czynienia. Członkowie zaproszonych kół naukowych będą opowiadali o sobie i swoich projektach na wiele sposobów. Będą musieli zainteresować swoją dziedziną publiczność Centrum Nauki Experyment poprzez bazar naukowy, science show i w ramach warsztatów. Zetkną się także z przedstawicielami świata biznesu i przemysłu, którzy opowiedzą o komunikacji ze swojej perspektywy. Nie zabraknie zajęć dla samych studentów, które pomogą im zrozumieć na czym polega skuteczna komunikacja nauki i jak wytworzyć odpowiednią społeczność wokół własnego projektu.
Pierwsza edycja ScienceCom będzie pełna naukowego zapału. Do dyspozycji kół naukowych będzie scena Experymentu, na której przedstawiać będą swoje naukowe show. Nie zabraknie także naukowego stand-upu, ale i poważniejszych form – prelekcji i wykładów, zarówno dla studentów i członków środowiska akademickiego, jak i dla odwiedzających Centrum Nauki Experyment gości. A odwiedzić nas w te dni będzie warto, bowiem bilety na wystawę, na której odbywać się w tym czasie będzie ScienceCom, dostępne będą w ramach Weekendu za pół ceny – zaledwie za 10 zł!
22 listopada
9:00 – 15:00 – Science communication – 20 stanowisk kół naukowych z otwartymi warsztatami
9:30 – 14:30 – Science common – zamknięte warsztaty studenckie dla grup w salkach warsztatowych na terenie CNE (obowiązują rezerwacje)
10:00 – 15:00 – Science compilation – cykliczne pokazy naukowe na scenie Experymentu
16:00 – 17:00 – Science comparation – inspiration – prezentacje i inspiracje od partnerów wydarzenia w Komnacie Ciemności (zamknięta część wydarzenia)
18:00 – 23:00 – Science Community na wystawie CNE (zamknięta część wydarzenia).
23 listopada
11:00 – ScienceCom START w Komnacie Ciemności
11:30 – 12:30 – Science communication in practice – prelekcja Dariusza Aksamita w Komnacie Ciemności oraz stream na scenę EXPERYMENTU
13:00 – 16:30 – Science compilation – cykliczne pokazy naukowe na scenie EXPERYMENTU
13:00 – 14:30 – Science communication – warsztaty w salkach warsztatowych na wystawie CNE oraz w przestrzeni PPNT (zamknięta część wydarzenia). Tematy:
– Trening kreatywności – Strefa Startup Gdynia
– 13 rad tworzenia biznesu – Strefa startup Gdynia
– Legalne cytowanie – Strefa startup Gdynia
– Analiza problemowa i podstawy planowania strategicznego – Fundacja PSC
– Sztuka wystąpień publicznych – Fundacja PSC
16:00 – 17:00 –ScienceCom 2020 and ScienceCom 2019 mission completed – dyskusja moderowana Rady Naukowej ScienceCom, certyfikacja i podsumowanie ScienceCom w Komnacie Ciemności
Science Compilation – pokazy na scenie Experymentu:
22 listopada
10:00 – Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej
10:30 – Uczestnik programu Zdolni z Pomorza
11:00 – Koło Naukowe „Forever Young”
11:30 – Uczestnik programu Zdolni z Pomorza
12:00 – Uczestnik programu Zdolni z Pomorza
12:30 – Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego
13:00 – Uczestnik programu Zdolni z Pomorza
13:30 – Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki „Modus Operandi”
14:00 – Uczestnik programu Zdolni z Pomorza
14:30 – Studenckie Koło Naukowe „Homunculus”
23 listopada
13:00 – Studenckie Koło Naukowe „Homunculus”
13:30 – Uczestnik programu Zdolni z Pomorza
14:00 – Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki „Modus Operandi”
14:30 – Uczestnik programu Zdolni z Pomorza
15:00 – Koło Naukowe „Forever Young”
15:30 – Uczestnik programu Zdolni z Pomorza
16:00 – Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego
16:30 – Studenckie Koło Naukowe „Bałkanika”