Delikatna budowa roślin może sprawiać wrażenie, że są one bezbronne. Zdarza się jednak, że rzeczywistość przerasta nasze wyobrażenia. Na całym świecie rosną roślinni oszuści i zabójcy, którzy potrafią się „odgryźć”. Zamiast być ofiarą, stają się łowcą. O mięsożernych roślinach podczas wrześniowego SCIENCE CAFE opowie prof. dr hab. Krzysztof Banaś z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
W ciemnych lasach południowo-wschodniej Azji żyją rośliny o krzykliwych barwach, których życie zależy od tego czy ich podstęp nie zostanie przejrzany. Po drugiej stronie globu, na mglistych i niedostępnych szczytach tepui wzniesionych na ponad 2000 m, z praktycznie nagiej skały wyrastają krwistoczerwone kielichy próbujące zwabić swoje ofiary słodkim nektarem. Co o nich wiemy? Jak zdobywają pożywienie?
Prof. dr hab. Krzysztof Banaś – nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, Kierownik Pracowni Ekologii Wód Słodkich, Kierownik Katedry Ekologii Roślin. Hydrochemik, hydroekolog, botanik, zajmuje się regulatorami struktury roślinności podwodnej w jeziorach Pomorza, a także funkcjonowaniem i antropogenicznymi przekształceniami jezior i torfowisk. Od 15 lat zajmuje się hodowlą roślin mięsożernych. Opiekun Kolekcji Narodowych na wydziale Biologii UG rodzaju Heliamphora i rodzaju Nepenthes.
wiek 18+
termin 24 września 2023, godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus