Psychodeliki to substancje, które wywołują zmiany świadomości, odczuwania emocji i sposobu myślenia. Ich rola w rytuałach uzdrawiania rdzennych kultur jest od dawna wyjątkowo istotna, ale obecnie coraz mocniej rozwijane są badania nad ich medycznym zastosowaniem również w tzw. „świecie zachodnim”. Podczas październikowego SCIENCE CAFE zgłębimy temat działania i zastosowania tych substancji z trzech stron, podczas wykładu prowadzonego przez ekspertów z różnych dziedzin – Adama Hameda, Macieja Lorenca i Tomasza Wieczorka. Zapraszamy 20 października do Centrum Nauki Experyment!
Historia i medykalizacja psychodelików | Maciej Lorenc
Jak wygląda historia użycia psychodelików i dokąd zmierza współczesny rozwój medycyny psychodelicznej? Razem z Maciejem Lorencem sprawdzimy rolę tych substancji w rytuałach uzdrawiania w rdzennych kulturach, a także przeanalizujemy rozwój badań nad ich zastosowaniem w terapii w świecie zachodnim oraz trudności związane z próbami wpisania ich w model biomedyczny. Sprawdzimy również, jakie są problemy związane z medykalizacją i komercjalizacją psychodelików, a także przybliżymy zmiany w regulacjach prawnych na rzecz zwiększenia dostępu do kuracji psychodelicznych.
Neurofunkcjonalne aspekty działania psychodelików | Tomasz Wieczorek
Wraz z Tomaszem Wieczorkiem omówimy aspekty neurofunkcjonalne (w tym model REBUS, teorię systemów złożonych w rozumieniu działania umysłu) oraz powiązanie tych elementów z działaniem substancji psychodelicznych. Sprawdzimy również ich przełożenie na praktyczne aspekty integracji doświadczeń. Zaprezentujemy dane z badań klinicznych oraz podstawowe modalności, w jakich można prowadzić integrację i terapię z użyciem psychodelików.
Wpływ psychodelików na ludzki mózg | Adam Hamed
Wspólnie z Adamem Hamedem omówimy molekularne mechanizmy działania psychodelików, odsłaniając skomplikowany taniec neuroprzekaźników i receptorów kształtujących zmienione stany świadomości. Będziemy poruszać się po terenie neuroplastyczności, badając, w jaki sposób substancje te wpływają na zdolności adaptacyjne mózgu. Omówimy również temat neurogenezy, rzucając światło na ich potencjalny wpływ na narodziny nowych neuronów i dobre samopoczucie psychiczne”.
prowadzenie
Maciej Lorenc – socjolog, autor książek „Czy psychodeliki uratują świat?” (2019) i “Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny” (2023), współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, tłumacz wielu książek poświęconych środkom psychoaktywnym. Prowadzi audycję “Psychodelicje” w radiu Newonce. Publikował m.in. na łamach Focus, Tygodnika Powszechnego, Krytyki Politycznej, Znaku, PoradnikZdrowie, National Geographic i „Strefy Psyche” Uniwersytetu SWPS.
Tomasz Wieczorek – specjalista psychiatra, absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, obecnie asystent w Katedrze Psychiatrii tej uczelni. Konsultant Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, World Sleep Society oraz MIND Foundation. Od lat zaangażowany w badania w obszarze neurostymulacji mózgu oraz medycyny snu.
Adam Hamed – neuropsychofarmakolog, farmaceuta i neurobiolog, obecnie pracownik naukowy w Pracowni Pamięci Przestrzennej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Jego główne obszary zainteresowania to indywidualne różnice w aktywacji układu nagrody, kontrolowanej przez emisję ultradźwiękowej wokalizacji zwierząt oraz badanie biologicznych i neurochemicznych podstaw tego zjawiska.
wiek 18+
termin 20 października 2024 | godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.