Corocznie publikowane listy najpopularniejszych błędów językowych pokazują nam, jak niektóre wyrażenia rzekomo niszczą naszą piękną polszczyznę. Co tak naprawdę kryje się za tymi błędami? Dlaczego są one uważane za niewłaściwe i jakie mają konsekwencje? Innym zagrożeniem, przed którym ostrzegają językoznawcy, są anglicyzmy, neologizmy oraz szybkie innowacje językowe. Jakie są ich skutki dla naszego języka i jak wpływają na komunikację? W jakim kierunku zmierza polszczyzna i co zrobić, by nadal służyła nam jak najlepiej? O tym opowie w niedzielę 28 lipca podczas SCIENCE CAFE Maciej Makselon – polonista oraz redaktor literacki.
Podczas wykładu dowiemy się, jak unikać językowych pułapek oraz jak używać języka w sposób, który promuje zrozumienie i współpracę. Poznamy także techniki skutecznej i empatycznej komunikacji, które pomogą unikać wykluczających praktyk i budować otwartą, zrozumiałą płaszczyznę dialogu. Odkryjemy, jak pielęgnować nasz język, aby nadal służył jako narzędzie łączenia ludzi, a nie dzielenia.
Zapraszamy do zgłębienia tajników komunikacji i odkrycia, jak nasze słowa mogą tworzyć lepszy świat. Razem nauczymy się, jak mówić, aby być słyszanym i zrozumianym, jednocześnie szanując różnorodność językową.
prowadzenie Maciej Makselon – polonista oraz redaktor literacki wydawnictwa W.A.B. Nauczyciel akademicki, który prowadzi autorskie zajęcia z rynku książki, redakcji oraz podstaw kreatywnego pisania na Uniwersytecie Jagiellońskim, gościnnie wykłada na uniwersytetach w całym kraju. Uczy sztuki redakcji, kreatywnego pisania, języka inkluzywnego i skupionego na drugim człowieku. Popularyzator wiedzy o języku polskim, członek jury konkursów literackich, dwukrotny mówca TEDx.
wiek 18+
termin 28 lipca 2024 | godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami
i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.