24

05
Warsztaty dla dorosłych. Chemia zapachów

25

05
WARSZTATY RODZINNE. Wielowymiarowa przygoda

26

05
SCIENCE CAFE. Metabolizm a odchudzanie
pokaż kalendarz

SCIENCE CAFE. Biologia kwantuje

Terminy:

Zwykle słysząc określenie „kwantowa” z miejsca przykleja się nam do niego słowo „fizyka”. Okazuje się jednak, że ta zbitka wcale nie musi być tak oczywista. Dlatego podczas najbliższego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE porozmawiamy z doktorem Tomaszem Paterkiem o biologii kwantowej. Wykład odbędzie się 12 grudnia o godzinie 16:00 w Centrum Nauki Experyment.

Plakat Science Cafe o biologi kwantowej

Zachowanie prostych składników materii opisujemy dzisiaj za pomocą teorii kwantowej. Narzuca ona nieintuicyjny obraz świata, którego obiekty doznają jednocześnie alternatywnych wersji “rzeczywistości”. A jednak przewidywania kwantowe znajdują potwierdzenie w doświadczeniach i to z coraz bardziej złożonymi obiektami. Czy mogą to być również organizmy żywe? W trakcie spotkania z cyklu SCIENCE CAFE Tomasz Paterek stopniowo wprowadzi niezbędne pojęcia kwantowe oraz opisze ich (czasem hipotetyczną) rolę w procesach biologicznych, towarzyszących życiu.

Dr hab. Tomasz Paterek – fizyk, biolog, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Swoją wiedzę w zakresie fizyki i biologii kwantowej poszerzał między innymi w Centre for Quantum Technologies Uniwersytetu Singapurskiego oraz w Institute for Quantum Optics and Quantum Information przy Austriackiej Akademii Nauk. Autor wielu publikacji i laureat prestiżowych nagród, m. in. Excellence in Teaching Award w 2015 oraz nagrody IgNobla w 2019 roku.

termin 12.12.2021 | godz. 16:00

wiek 18+

bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus