18

05
WARSZTATY RODZINNE. Wiosenne slajmowisko

22

05
Dzień Bioróżnorodności 2024 w Experymencie

25

05
WARSZTATY RODZINNE. Wielowymiarowa przygoda
pokaż kalendarz

Noc Naukowców 2020. SUPERMOCE ZWIERZĄT

Terminy:

WYDARZENIE WYPRZEDANE – DZIĘKUJEMY!

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, aby posiąść moc superbohatera? Wyobrażenia nadludzkiej siły, niespotykanej szybkości, możliwości wznoszenia się, bycia niewidocznym – z pewnością wielokrotnie przemknęły przez myśl niejednego dziecka i dorosłego. Podziwiamy fikcyjne postaci znane z popkultury, zachwycamy się możliwościami Kapitana Ameryki lub Kapitan Marvel. Jednak w świecie przyrody supermoce to nic nadzwyczajnego lub nieosiągalnego. Zwierzęta w drodze ewolucji wykształciły wiele umiejętności, o których my – ludzie możemy tylko pomarzyć. Ciągle podglądamy świat przyrody i uczymy się rozwiązań, które możemy zastosować np. w nowych technologiach. Być może to właśnie tam kryją się rozwiązania cywilizacyjnych problemów.

Pobierz program Nocy Naukowców w PDF [208 KB]

noc naukowców sold out

 

Gdy dla nas coś wydaje się niemożliwe, przyroda konsekwentnie udowadnia nam, że się mylimy i mało wiemy o jej zasobach. To, co z naszej perspektywy postrzegamy za supermoc, w świecie zwierząt stanowi ewolucyjne przystosowanie do warunków środowiska, obronę przed drapieżnikami lub skuteczną strategię polowania na ofiary. Podczas Nocy Naukowców 2020 poznacie zwierzęcych superbohaterów, o których nie przeczytacie w komiksach i nie obejrzycie ich w kinie.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co umożliwia ptakom nieprzerwane, wielogodzinne przeloty i czym w zasadzie różni się lot ptaka od lotu nietoperza? Czy śpiew może być supermocą, która ma kluczowe znaczenie dla przetrwania? Skąd stwierdzenie, że bóbr jest superbohaterem, na którego barkach spoczywa realizacja ekologicznej misji? Co tak naprawdę ma wspólnego Superman z żukiem gnojarzem? I czy w świecie zwierząt możemy znaleźć organizmy, które kontrolują umysły innych stworzeń? To tylko nieliczne z pytań, na które będziemy razem szukać odpowiedzi!

25 września zapraszamy rodziny, znajomych, dorosłych i dzieci na europejską Noc Naukowców 2020 w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Poznacie wielu naukowców, pasjonatów, edukatorów. Zobaczycie zwierzęta w nowej odsłonie, dowiecie się wielu niesamowitych rzeczy o waszych pupilach i pozornych szkodnikach.

W programie znajdziecie między innymi wciągające warsztaty, zabawne popularnonaukowe wykłady, specjalnie przygotowaną strefę lotów i oczywiście naszą wystawę, którą poznacie od innej strony. Będziecie mieli okazję wziąć udział w interaktywnej grze: stawicie czoła przyrodniczym wyzwaniom i odkryjecie zwierzęce supermoce! A to tylko niektóre z naszych atrakcji na Noc Naukowców!

Śledźcie naszą stronę internetową i media społecznościowe, gdzie systematycznie będziemy odsłaniać kolejne karty i przedstawiać kolejne atrakcje!

termin: piątek 25 września
czas: godz. 19:00-23:00
bilet: 15 zł

 

Program Nocy Naukowców. SUPERMOCE ZWIERZĄT:

18:30 Otwarcie bramek

19:10 SCENA Rozpoczęcie wieczoru

19:20 SCENA Naukowy Stand-up – Ewolucyjne supermoce rodziców, prowadzenie: Marta Trzeciak, Centrum Nauki EXPERYMENT

20:00 KOMNATA CIEMNOŚCI Bóbr Budowniczy, prowadzenie: dr Adrian Zwolicki, Uniwersytet Gdański

20:30 KOMNATA CIEMNOŚCI Mini superbohater – o wokalizacji kolibrów, prowadzenie: dr Katarzyna Wojczulanis-Jakubas, Uniwersytet Gdański

21:00 SCENA Co potrafi głos?, prowadzenie: artyści współpracujący z Operą Bałtycką w Gdańsku

21:30 KOMNATA CIEMNOŚCI Evil Mastermind – geniusze zła świata przyrody, prowadzenie: Marta Trzeciak, Centrum Nauki EXPERYMENT

22:00 KOMNATA CIEMNOŚCI Jednorożce, centaury, sfinksy – fikcyjne zwierzęta i ich supermoce, prowadzenie: Maria Sachajko, Centrum Nauki EXPERYMENT

22:30 SCENA Co potrafi głos?, prowadzenie: artyści współpracujący z Operą Bałtycką w Gdańsku

22:45 SCENA Zakończenie wieczoru

CAŁY WIECZÓR, BEZ PRZERWY!

– Gra na wystawach CNE 

– Strefa gier i relaksu

– Bazar naukowy

– Strefa Lotu

  1. Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN
  2. Akademickie Koło Chiropterologiczne Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA w Gdańsku

– WWF – I Ty możesz zostać superbohaterem dla zwierzaka!

– WOPR – Bohaterskie psy w służbie człowiekowi – otwarte warsztaty ratownicze

– Stanowisko Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu

– Stanowisko Gdyni Rodzinnej

Warsztaty otwarte w salkach:

HYDROŚWIAT – Strefa mikro i makrobohaterów, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanografii, zakład Biotechnologii Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego

AKCJA CZŁOWIEK – Co może kość?, mgr Martyna Jankowska-Jarek, mgr Konrad Bidziński, Uniwersytet Gdański

DRZEWO ŻYCIA – Bohaterowie antarktycznej krainy, mgr Anna Grebeniow – przyrodniczka, podróżniczka

 

Na wszystkich uczestników Nocy Naukowców czekają także zniżki w Parkowa Bistro [198 KB].

 

Partnerzy:

partnerzy nn

Patroni medialni:

media nn