10 grudnia Centrum Nauki Experyment organizuje konferencję #FutureSkillsZone. Wydarzenie obejmuje inspirujące warsztaty, prelekcje oraz debaty prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin nauki. Konferencja skierowana jest do młodzieży i ma na celu rozwijanie kluczowych umiejętności cyfrowych, ekologicznych oraz informacyjno-komunikacyjnych, które są niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii. Podczas konferencji zostaną poruszone zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem, przedsiębiorczością cyfrową oraz wpływem technologii na codzienne życie. Szczególna uwaga zostanie poświęcona przyszłości rynku pracy, zmianom wynikającym z rozwoju sztucznej inteligencji oraz roli młodych ludzi w tych procesach.
Zapisy na wydarzenie zostały zakończone! Zapraszamy 10 grudnia na transmisję online, która w dniu konferencji pojawi się poniżej!
Program #FutureSkillsZone został zaprojektowany tak, aby umożliwić uczestnikom zdobycie kompleksowej wiedzy i umiejętności potrzebnych w erze cyfrowej. W ramach konferencji młodzież weźmie udział w różnorodnych aktywnościach, które przybliżą kluczowe zagadnienia związane z rozwojem technologii i ich wpływem na społeczeństwo.
Konferencję poprowadzi Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni, która ma również możliwość współtworzenia programu oraz wspierania swoich rówieśników w lepszym zrozumieniu wyzwań przyszłości. Poniżej przedstawiamy ramowy harmonogram wydarzenia.
Aby wziąć udział w Konferencji, zapoznaj się z regulaminem, wypełnij formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz na ostatnich stronach regulaminu i wyślij na adres: [email protected]. Kontakt również pod numerem telefonu: +48 58 72 73 958. Wysłanie formularza oznacza deklarację udziału w całej Konferencji. Zgłoszenia przyjmujemy do 22.11.2024 r. lub do wyczerpania miejsc.
aby rozwinąć szczegóły wystąpienia, kliknij w ikonę ▶
program #FutureSkillsZone 2024 | 10.12.2024
8:30-9:00 rejestracja
9:00-10:00 otwarcie
- otwarcie konferencji Oktawia Gorzeńska, wiceprezydent Miasta Gdynia oraz Alicja Harackiewicz dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni
- wykład keynote dr Edyta Sadowska Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? – o rosnącej roli współpracy z AI
- wykład keynote Łukasz Gierek Bez filtra: Socjotechniki i formy cybermanipulacji
warsztaty oraz wykłady odbywają się jednocześnie
10:10-11:40 warsztaty
warsztat I | dr Edyta Sadowska | Level Up z AI. Budowanie przyszłości współpracy
Warsztat stanowi zaproszenie do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu przyszłości opartej na współpracy z technologią. Rozpoczniemy od analizy najnowszych trendów w sztucznej inteligencji oraz ich wpływu na codzienną rzeczywistość. Na podstawie tych obserwacji opracujemy możliwe scenariusze przyszłości, aby lepiej zrozumieć, jak AI może współtworzyć społeczeństwo oraz jakie nowe formy współpracy mogą się rozwijać. Następnie zostaną zidentyfikowane kluczowe kompetencje umożliwiające świadomą i skuteczną współpracę z AI. Warsztaty zakończy praca nad indywidualnymi planami działania, wspierającymi rozwój kompetencji przyszłości i budowanie otwartego, świadomego społeczeństwa współpracy.
warsztaty II | Łukasz Gierek | Breaking news. W Internecie nadal nie jesteśmy anonimowi
To szkolenie ma na celu uświadomienie nauczycielom i uczniom, jak każda aktywność online tworzy cyfrowy ślad oraz jakie mogą być tego konsekwencje. Przyjrzymy się temu, jakie dane zbierają aplikacje i serwisy internetowe oraz jak nasze zachowania, nawet pasywne, pozostawiają ślady w sieci. Omówimy również temat anonimowości i ochrony prywatności, aby uczestnicy mogli świadomie zarządzać swoją obecnością online. Dowiesz się, na co warto zwracać szczególną uwagę, aby lepiej chronić swoją prywatność oraz jakie mogą być skutki nieprzemyślanych działań w sieci. To ważna lekcja, która pomoże stworzyć bardziej bezpieczną i świadomą przestrzeń cyfrową zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.
warsztat III | Jacek Kłosiński | Cyfrowa przedsiębiorczość. Jak z pasji zrobić markę?
Pracą stało się to, czego jeszcze niedawno nikt nie nazwałby pracą. W erze ekonomii twórców każdy może stać się marką i zarabiać na kreatywności oraz pasji. Zapraszamy na warsztaty, podczas których przedstawię inspirujące przykłady i wspólnie wykonamy pierwsze kroki, aby odnaleźć pomysł na siebie i zacząć budować markę osobistą.
10:10-11:10 wykłady
wykład | Robert Jaszczurowski | Spieszmy się oglądać filmy stworzone przez ludzi… Przyszłość animacji z AI
Wykład przedstawi, jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa na świat sztuki, w szczególności animacji, oraz dlaczego ludzkiej kreatywności nie zastąpi automatyczna twórczość generowana przez algorytmy. Omówione zostaną zarówno nowe możliwości, jakie oferują narzędzia AI, jak i potencjalne zagrożenia, podkreślając, że podobnie jak przy poprzednich rewolucjach technologicznych, AI może wspierać artystów, a nie zastępować ich wizję i talent.
wykład | Joanna Murzyn | E-odpady: Co pozostawiamy po sobie w wirtualnym świecie?
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ile danych i zdjęć zalega niepotrzebnie na Waszych smartfonach? A ile nieużywanych ładowarek i starych smartfonów ukrywa się w cieniu Waszych szuflad?
Podczas tego wykładu wspólnie odkryjemy problem nadprodukcji danych i w jaki sposób przekłada się on na zużycie zasobów naturalnych – od serwerowni zużywających tyle prądu co małe miasto, po smartfony pochłaniające miliony litrów wody. Sprawdzimy dlaczego elektrośmieci są jednym z najszybciej rosnących zagrożeń środowiskowych oraz kim są hakerzy i w jaki sposób możecie zacząć praktykować ich podejście do rozwiązywania problemów? Poznacie również bliżej fascynujący świat miejskich górników, czyli osób, które ze starych telefonów i komputerów odzyskują cenne metale. A na dokładkę przekonacie się, że „sprzątanie danych” może stanowić dla Was świetną ścieżką kariery.
12:00-13:30 warsztaty
- warsztat I | dr Edyta Sadowska | Level Up z AI. Budowanie przyszłości współpracy
- warsztaty II | Łukasz Gierek | Breaking news. W Internecie nadal nie jesteśmy anonimowi
- warsztat III | Jacek Kłosiński | Cyfrowa przedsiębiorczość. Jak z pasji zrobić markę
12:00-13:00 debata | Młodzi dla młodych. Kierunek przyszłość!
- Jakub Hamanowicz radny Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, działacz społeczny, były przewodniczący MSW Pomorskiego
- Kacper Wołoszyk organizator eventów biznesowych (m.in. LinkedIn Trójmiasto), działacz społeczny i radny VIII kadencji MRM Gdynia
- Aleksandra Żurańska przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, koordynatorka Forum Młodych Local Trends Sopot 2023 i 2024. Wielokrotna prelegentka i moderatorka na wydarzeniach takich jak: Święto Wolności i Praw Obywatelskich, Otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży – Lublin, Szczyt Edukacyjny SOS, Pomorskie Forum Młodzieżowe, Campus: Polska Przyszłości
- Sandra Krawczyk ambasadorka Fundacji GrowSpace, sekretarzyni Młodzieżowej Rady Miasta Gdańsk, działaczka społeczna
moderacja Paweł Timoszyk, przewodniczący Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni
12:00-13:00 wykład interaktywny | dr Aleksandra Monkos Stowarzyszenie Demagog | AI miesza się w moje sprawy! Jak rozpoznać fałszywe treści w social mediach?
szczegóły wykładu
Czy potrafisz rozpoznać, czy filmik na TikToku lub Instagramie przedstawia rzeczywistość, czy jest wynikiem manipulacji z użyciem sztucznej inteligencji (AI)? Podczas wykładu zostaną omówione mechanizmy funkcjonowania popularnych platform społecznościowych oraz metody identyfikowania treści nieautentycznych. Uczestnicy poznają narzędzia do weryfikacji materiałów internetowych, w tym generowanych przez AI, co umożliwi bardziej świadome i bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych.
13:00/13:30-14:00 przerwa lunchowa
14:00-14:45 debata | Kim będziesz kiedy dorośniesz? – o pracy i zawodach przyszłości
- Oktawia Gorzeńska wiceprezydent Miasta Gdynia
- Paweł Przedpełski doradca kariery i koordynator programów edukacyjnych w Fundacji Digital University, ekspert w zakresie nowoczesnego doradztwa zawodowego, zaangażowany w inicjatywy takie jak Uniwersytet Sukcesu, Masters&Robots Youth oraz Be.Ne
- Aleksandra Peszek ekspertka HR z doświadczeniem w zarządzaniu talentami i rozwoju liderów, obecnie Country People Partner w LSEG (London Stock Exchange Group). Doświadczenie w obszarze HR zdobywała w firmach międzynarodowych w Polsce i w USA jako rekruter, trener, ekspert w zarządzaniu talentami, HR Business Partner i HR Manager
- Dorota Rybak psycholożka, terapeutka, facylitatorka konfliktów, wykładowczyni na Wydziale Psychologii SWPS, autorka artykułów o tematyce psychologicznej w Newsweek Psychologia
moderacja Adam Drzewicki MaturaToBzdura
14:45-15:00 podsumowanie konferencji
cały dzień wystawa artystyczna | dr Edyta Sadowska | Uwolniona współpraca. O kooperacji ze sztuczną inteligencją
wiek uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
termin 10 grudnia 2024 | godz. 9:00 – 15:00
[PDF] Regulamin #FutureSkillsZone [2,43 MB]
#FutureSkillsZone: Konferencja dla młodzieży została dofinansowana ze środków KPO w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju