13 marca rusza kolejny semestr CIEKAWYCH ŚWIATA, czyli cyklu wykładów popularnonaukowych dla seniorów, połączonych z tematycznymi warsztatami. Spotykać się będziemy co miesiąc, aż do maja!
Chemią malowane
Człowiek wynalazł malarstwo na długo zanim powstało pismo. Początkowo ludzie korzystali z pigmentów, które mogli odnaleźć wokół siebie. Z tego powodu niektóre z nich osiągały astronomiczne ceny i były zarezerwowane do konkretnych celów, jak np.: malowanie scen religijnych. Rozwój chemii przyniósł jednak rewolucję i dał nowe możliwości malarzom. Podczas spotkania przybliżymy historię użycia wybranych barw w malarstwie, przyjrzymy się ich składowi chemicznemu i sprawdzimy, jak dawniej samodzielnie przygotowywano farby. A na koniec chwycimy za pędzle! Dowiecie się też, co wspólnego mają obrazy Pabla Picassa i niebieski atrament, czy też amerykańskie szkolne autobusy van Goghiem.
prowadzenie Zbigniew Czapliński
termin 13.03.2024, godz. 12:00 | 15.03.2024, godz. 10:00
Kolor, barwa, odcień
Z fizycznego punktu widzenia kolory to tylko różne długości fal światła. Jednak odbierane przez receptory w naszych oczach i interpretowane przez mózg, dostarczają nam całej gamy informacji. Kolory dają nam nie tylko ładne obrazki, ale też narzędzie, które może służyć do komunikacji, maskowania czy stymulacji naszych zmysłów. Podczas wykładu i warsztatów poznamy różne zastosowania, jakie dla barw znalazła przyroda, jak poszczególne zwierzęta postrzegają świat i jakie są tego konsekwencje.
prowadzenie Robert Sawicki
termin 10.04.2024, godz. 12:00 | 12.04.2024, godz. 10:00
Co się dzieje na nocnym niebie?
W mediach co jakiś czas możemy przeczytać o wielu zjawiskach astronomicznych, które się dzieją na naszym nocnym niebie. Obserwacje Perseidów czy Geminidów, częściowe zaćmienia Słońca, koniunkcje, opozycje, Krwawe Księżyce czy Superksiężyce – okazji do spojrzenia w górę pojawia się całkiem sporo. Co więcej, obecnie znajdujemy się w 25 cyklu słonecznym i w 2024 słońce osiągnie szczyt swojej aktywności, co może skutkować pojawieniem się większej ilości zórz polarnych. Jednak język, jakim są opisywane te zjawiska przez niektóre media, nie jednego laika może przyprawić o ból głowy.
Dlatego też podczas naszego astronomicznego spotkania przybliżymy Wam całą tę niekiedy niezrozumiałą terminologię, wyjaśnimy, dlaczego zachodzą dane zjawiska i odpowiemy na różne pytania. Co się będzie działo na niebie w najbliższym czasie? O co chodzi z cyklem słonecznym? Czy da się w bezpieczny sposób obserwować Słońce? Od czego zależy kolor zorzy? Jak poruszać się po niebie? Gdzie szukać informacji o najbliższych zjawiskach astronomicznych i które są najbardziej interesujące? No i w końcu — jak przygotować się do obserwacji? Sprawdźmy wspólnie, jakie zjawiska w drugiej połowie 2024 będą miały miejsce w Polsce i które warto obserwować ze szczególną uwagą!
prowadzenie Olgierd Jastrzębski
termin 8.05.2024, godz. 12:00 | 10.05.2024, godz. 10:00
Tematy wykładów mogą ulec zmianie.