15 marca rusza kolejny semestr CIEKAWYCH ŚWIATA, czyli cyklu wykładów popularnonaukowych dla seniorów, połączonych z tematycznymi warsztatami. Spotkania będą odbywać się w środy, raz w miesiącu, aż do 17 maja. W najbliższych miesiącach porozmawiamy o zagrożeniach związanych z masową produkcją plastiku, porównamy analogowe i cyfrowe media oraz zgłębimy tajemniczy świat mikroskopijnych roślin. Zapraszamy!
Analogowe czy cyfrowe?
Czy płyty winylowe brzmią lepiej? Czy aparat analogowy uchwyci więcej detali? Takie pytania są niczym woda na młyn fanów delikatnego szumu winyli. Amatorzy fotografii analogowej wyjątkowo cenią sobie ziarnistość fotografii oraz ich głębię. Czy jednak rzeczywistość potwierdza te przypuszczenia? Na ile da się w mierzalny sposób porównać analogowe i cyfrowe media? Czym w ogóle jest sygnał analogowy i czy analogowa fotografia jest w istocie taka „analogowa”? Na te i podobne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź poprzez szereg doświadczeń i przykładów mediów analogowych i cyfrowych. Na własne oczy i uszy doświadczymy różnicy między falami a bitami.
prowadzenie Robert Sawicki
termin 15.03.2023 | godz. 12:00
czas trwania ok. 90 minut
Era plastiku
Tworzywa sztuczne to ogromny i wielowymiarowy problem. Już w latach 60. XX wieku amerykańskie społeczeństwo zaczęło budować świadomość na temat zagrożeń związanych z masową produkcją plastiku. Z jakimi problemami borykamy się współcześnie? Czy podczas codziennych wyborów myślimy o ich „plastikowych” konsekwencjach? O tym, ile mikroplastiku trafia do łańcucha pokarmowego, a w konsekwencji do naszego organizmu? Tworzywa sztuczne kreują codzienność współczesnego społeczeństwa – nie wyeliminujemy ich z naszego życia. Dzięki nim możemy między innymi w bardziej higieniczny sposób przeprowadzać procedury medyczne. Niezależnie od podejmowanych wysiłków, plastik zostanie z nami na zawsze. Jak w gąszczu informacji odnaleźć równowagę i korzystać ze sztucznych tworzyw w zrównoważony sposób? Czy jest to w ogóle możliwe?
prowadzenie Agata Skomar
termin 12.04.2023 | godz. 12:00
czas trwania ok. 90 minut
Vademecum glonów – tajemniczy świat mikroskopijnych roślin!
Glony, algi, wodorosty – nazwy te odnoszą się do niezwykle różnorodnej, jednak wciąż mało zbadanej grupy organizmów, które swoim kształtem i kolorem przypominają rośliny. Choć znane
przez chińskich cesarzy już 5000 lat temu, ponad połowa z nich do dziś nadal nie została odkryta. Mimo wielu tajemnic, glony są materiałem przyszłości – stanowią naturalny nawóz, wartościowe źródło pożywienia, a także produkują więcej tlenu niż wszystkie lasy świata. Czy glony, z których już tworzy się ekologiczne alternatywy plastiku, staną się najlepszym przyjacielem człowieka?
prowadzenie Szymon Tułodziecki
termin 17.05.2023 | godz. 12:00
czas trwania ok. 90 minut