Kolejne spotkanie dla seniorów w semestrze letnim już 11 maja. Co jeszcze czeka na Was w najbliższych miesiącach? Sprawdźcie poniżej!
I wszystko jasne!
Czym jest światło z punktu widzenia nauki? Dlaczego od wieków stanowi temat obserwacji naukowców? W jakich procesach technologicznych możemy je wykorzystywać? Na te, i wiele innych pytań, poszukamy odpowiedzi podczas warsztatów „I wszystko jasne!”. Omówimy temat w podejściu interdyscyplinarnym, łącząc zagadnienia z fizyki, chemii oraz biologii. Poznamy tajniki chemiluminescencji oraz dowiemy się, dlaczego niektóre organizmy świecą. Udowodnimy też, że światło wcale nie jest nudne – można je rozszczepiać, uginać, poddawać procesowi dyfrakcji oraz tworzyć zaskakujące iluzje. Poznajcie z nami wielowymiarową naturę światła!
prowadzenie Magdalena Machuta
termin 11.05.2022 | godz. 12:00
czas trwania ok. 90 minut
PRZESZŁE WYDARZENIA
Osobliwości podwodnego świata
Ziemia nie bez powodu nazywana jest Błękitną Planetą – zdecydowaną większość jej powierzchni stanowi Wszechocean. Pomimo to (a może właśnie dlatego), o morzach i oceanach wciąż wiemy mniej niż o obserwowalnym kosmosie. Jednak to, co udało się odkryć, jednoznacznie wskazuje, że Wielki Błękit jest niezwykłym miejscem. To świat niczym z wyobraźni, skrywający stwory zadziwiające wyglądem i zdolnościami – fantazyjnie ubarwione, zachwycające lub szkaradne… Zanurkujmy w ten niedostępny świat, aby przyjrzeć się niektórym z jego mieszkańców! Jakie są ich cechy charakterystyczne, co potrafią i w jakich warunkach żyją?
prowadzenie Irmina Balicka
termin 09.02.2022 | godz. 12:00
czas trwania ok. 90 minut
Nauka srebrnego ekranu – świat efektów specjalnych
Jednym z najważniejszych elementów magii kina jest ukazywanie fantastycznych zjawisk oraz kreowanie światów dalekich od rzeczywistości. Specjaliści od efektów specjalnych dwoją się i troją, aby obraz na ekranie wyglądał jak najbardziej realistycznie. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie spytali – a co na to wszystko prawa fizyki? W czasie warsztatów na iluzje kinematografii spojrzymy z dwóch perspektyw – filmowca i fizyczki. Przyjrzymy się kultowym scenom z filmów i na ich podstawie sprawdzimy między innymi, jak to się dzieje, że wysoki mężczyzna potrafi być mniejszy od niemowlaka. Uchylimy rąbka tajemnicy i zdemaskujemy sztuczki, których używają filmowcy, aby na przykład przemienić aktora w ducha. Zadamy sobie też kilka bardzo istotnych pytań – czy w kosmosie słychać dźwięk, a lasery to perfekcyjna broń?
prowadzenie Klaudia Tajthi i Borys Badtke
termin 23.03.2022 | godz. 12:00
czas trwania ok. 90 minut
Tajniki druku 3D
Czy można „wydrukować” nerkę lub protezę? A może egzoszkielet? Jakie zasady panują w świecie druku 3D? Druk przestrzenny to rewolucyjny wynalazek – kiedyś trudnodostępny sprzęt, teraz coraz częściej trafia do naszych domów, gdzie służy głównie… rozrywce! Podczas części warsztatowej przedstawimy techniki pozwalające tworzyć przedmioty na podstawie ich komputerowych modeli, nie tylko w formie wydruków na papierze, ale też w formie funkcjonalnych przestrzennych obiektów. Techniki te obejmują klasyczne już obrabiarki CNC, pozwalające formować bloki materiału poprzez skrawanie, ale także druk 3D, opierający się na formowaniu obiektów z plastiku lub innych topliwych materiałów. Podczas warsztatów skupimy się na wzrastającej popularności technologii druku 3D i jej szerokich możliwościach.
prowadzenie Robert Sawicki
termin 06.04.2022 | godz. 12:00
czas trwania ok. 90 minut