W obliczu szybko postępujących zmian klimatycznych nie można stać z założonymi rękami! W Centrum Nauki Experyment doskonale o tym wiemy, dlatego działania na rzecz klimatu są ważną częścią naszej aktywności. W tym celu powołaliśmy do życia Zielony Hub Klimat i Środowisko, czyli forum dzielenia się wiedzą, doświadczeniami i kontaktami wśród osób zaangażowanych w ratowanie środowiska naturalnego. Pod skrzydłami Zielonego Hub’u działa, między innymi, Akademia Edukatora Klimatu, czyli cykl zajęć edukacyjnych ukazujących, że każdy z nas może swoimi małymi, codziennymi działaniami przyczynić się do stworzenia dobrego klimatu dookoła nas.
Dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku możemy uruchomić kolejną ofertę proekologicznych działań edukacyjnych w ramach projektu ZRÓBMY DOBRY (zielony) KLIMAT!
cele projektu
Projekt ZRÓBMY DOBRY (zielony) KLIMAT powstał, by prowadzić rzetelną edukację klimatyczną wśród dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego. Naszym celem jest uwrażliwienie uczestników na zmiany zachodzące w środowisku i kształtowanie dobrych postaw i nawyków już u najmłodszych. Zależy nam na uświadomieniu, w oparciu o naukowe fakty i badania, negatywnej działalności człowieka, która przyczynia się do degradacji środowiska i zmian prowadzących wprost do katastrofy klimatycznej.
działania
W ramach dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku projektu ZRÓBMY DOBRY (zielony) KLIMAT oferujemy szkołom z województwa pomorskiego przeprowadzenie zajęć edukacyjnych poświęconych tematyce proekologicznej.
W trakcie zajęć System klimatyczny ziemi uczestnicy poznają się z aktualny system klimatyczny Ziemi, który nieustannie podlega zmianom związanym z procesami globalnego ocieplenia. Uczniowie i uczennice:
- dowiedzą się, czym się różni pogoda od klimatu i opanują podstawowe słownictwo przyrodnicze
- przeprowadzą obserwacje i doświadczenia o tajemniczo brzmiących nazwach (m.in. chemiczne światło i chemiczny kameleon)
- zastanowią się nad krokami, które każdy z nas może podjąć by poprawić kondycję naszej planety
Zajęcia skierowane są do uczniów i uczennic klas 4 – 8 szkół podstawowych. Łącznie zorganizujemy 10 lekcji przeprowadzanych stacjonarnie (nasi edukatorzy odwiedzą zgłoszone do programu szkoły) oraz 10 lekcji on-line. Z jednej szkoły zgłoszona może być jedna klasa. Projekt będzie realizowany w terminie wrzesień – listopad 2021 r., a o udziale w projekcie będzie decydowała kolejność zgłoszeń i wymagany wiek uczniów. Zgłoszenia udziału w projekcie są przyjmowane między 6 a 10 września lub do zapełnienia listy uczestników. W połowie września skontaktujemy się z zamawiającym w celu ustalenia szczegółów zajęć oraz ich daty i godziny. Lekcje odbędą się w terminie od 21 września do 26 listopada.
kontakt Lilianna Gołaszewska | +48 512 493 716 | [email protected]
ZRÓBMY DOBRY (zielony) KLIMAT to także seria wykładów eksperckich. Szeroko dostępne dla wszystkich chętnych spotkania z naukowcami i aktywistami działającymi na rzecz ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju i gospodarki będą transmitowane na żywo za pośrednictwem naszych kanałów internetowych (Facebook). Eksperci przedstawią, między innymi, tematy poświęcone wpływowi zmian klimatu oraz zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego na organizmy morskie, problemu sieci w morzach, ekoinżynierii, gospodarki o obiegu zamkniętym, czy przyjaznych środowisku miast.
rezultaty
Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do poprawy jakości otaczającego nas środowiska i pozwolą zahamować tempo postępujących zmian klimatycznych. Kształtowanie postaw prośrodowiskowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych to jeden z najważniejszych postulatów Centrum Nauki Experyment, a jego realizacja poprzez angażujące i inspirujące lekcje to nasza edukatorska misja. Tylko dzięki wiedzy, współpracy i zaangażowaniu osiągniemy założone przez nas cele.
Formularz zgłoszeniowy dotyczący zajęć wyjazdowych i on-line
Regulamin zajęć edukacyjnych wyjazdowych i online
Koszt kwalifikowany zadania wynosi 49900,39 zł, w tym 15000 zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Realizacja projektu została zakończona 30 listopada 2021 roku.