cele projektu
Głównym celem projektu „Matematyczne wyzwania w przedsiębiorczej klasie – pobudzamy kreatywność matematyczną w klasach I-III” jest rozwinięcie u dzieci zainteresowania finansami i ekonomią. Planowane działania będą opierać się na praktycznym zastosowaniu przez dzieci matematyki oraz przedsiębiorczości zarówno w szkole, jak i poza nią. Uczniowie, poprzez zabawę i doświadczenia, poznają zagadnienia dotyczące m.in. pieniędzy, finansów i sprzedaży. Zakładając własne „firmy” i realizując mini biznesplany nauczą się pracy projektowej w grupach oraz podejmowania przemyślanych decyzji finansowych.
działania
W ramach projektu Centrum Nauki Experyment opracuje 4 scenariusze lekcji z zakresu matematyki i przedsiębiorczości, wraz z materiałami do pracy dla uczniów. W procesie otwartej rekrutacji CNE przekaże przygotowane zestawy (scenariusze i materiały edukacyjne) zainteresowanym szkołom podstawowym z województwa pomorskiego. Zadaniem nauczycieli w wybranych placówkach będzie przeprowadzenie cyklu 4 lekcji w oparciu o scenariusze opracowane przez Experyment (etap I: MATEMATYCZNE WYZWANIE), a następnie praca z uczniami w grupach, w ramach których dzieci, wykorzystując zdobytą na lekcjach wiedzę, założą własne „firmy” (etap II: PRZEDSIĘBIORCZA KLASA). W ramach etapu pierwszego uczniowie zdobędą wiedzę na temat m.in. tego, czym są pieniądze, w jakich nominałach występują, jaką mają wartość i na czym polega wymiana pieniężno-towarowa. Częścią projektu będzie także samodzielna praca dzieci w domu, polegająca na uzupełnianiu kart pracy (tzw. dzienniczków przedsiębiorcy). Celem tego zadania będzie wsparcie uczestników w stosowaniu matematyki w życiu codziennym (w trakcie robienia zakupów w sklepie czy opłacania domowych rachunków). W drugim etapie dzieci, wcielając się w role lidera, skarbnika czy specjalisty ds. marketingu, będą miały za zadanie w grupach zdecydować, jakie działania podjąć i w co zainwestować, aby ich firmy mogły się rozwijać. Następnie uczniowie zaprezentują efekty swojej pracy (w formie prezentacji multimedialnych lub filmów) w międzyszkolnym konkursie. Zwycięska klasa otrzyma nagrody – kamerki internetowe oraz słuchawki z mikrofonem do wykorzystania na przykład podczas zajęć online. Wręczone zostaną również wyróżnienia. W skład jury konkursowego wejdą przedstawiciele Centrum Nauki Experyment. W ramach projektu zaplanowano również dwa webinary dla nauczycieli: wprowadzający, w trakcie którego omówione zostaną scenariusze lekcyjne oraz materiały merytoryczne, a także podsumowujący projekt.
W zależności od sytuacji epidemicznej działania w ramach projektu będę realizowane w formie stacjonarnej lub online.
rezultaty
W efekcie realizacji projektu w min. dziesięciu szkołach podstawowych w województwie pomorskim zostaną przeprowadzone cykle 4 zajęć z zakresu matematyki i przedsiębiorczości, w których łącznie weźmie udział ok. 200 uczniów klas I-III. Uczestnicząc w projekcie uczniowie poszerzą swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, finansów, sprzedaży i innych zagadnień. Realizując zadania w grupach uczniowie nauczą się pracy zespołowej, myślenia projektowego, odgrywania określonych zadań i ról społecznych, poszerzą kompetencje matematyczne oraz nauczą się postaw przedsiębiorczych.
finansowanie: Fundacja mBanku
czas trwania: 18 stycznia-18 czerwca 2021