Kup bilet
Centrum Nauki Experyment
poniedziałekZamknięte
wtorek9:00 — 18:00
środa9:00 — 18:00
czwartek9:00 — 18:00
piątek9:00 — 18:00
sobota10:00 — 19:00
niedziela10:00 — 19:00
1 stycz.Zamknięte
30 grudz.9:00 — 18:00
31 grudz.9:00 — 15:00
Zaplanuj wizytę
Centrum Nauki Experyment
poniedziałekZamknięte
wtorek9:00 — 18:00
środa9:00 — 18:00
czwartek9:00 — 18:00
piątek9:00 — 18:00
sobota10:00 — 19:00
niedziela10:00 — 19:00
1 stycz.Zamknięte
30 grudz.9:00 — 18:00
31 grudz.9:00 — 15:00
Zaplanuj wizytę

Spotkanie HUBu

1 marca spotkaliśmy się z przedstawicielami HUB-u (sieci współpracy) projektu Hypatia. Była to idealna okazja do wymiany uwag, spostrzeżeń i dyskusji dotyczących modułów edukacyjnych dedykowanych młodzieży, ale był to także czas na podjęcie decyzji, które moduły zostaną wybrane do wdrożenia w polskich szkołach, centrach nauki i przemyśle.

Podczas spotkania krótko przypomniane zostały idea, cel, zadania i harmonogram prac w ramach projektu. Uczestnicy spotkania mieli okazję do przetestowania jednej z aktywności pn. „Test Yourself!”. To gra karciana polegająca na zidentyfikowaniu, czy istnieją w nas podświadome stereotypy dotyczące przypisywania zawodów ze względu na płeć. Na potrzeby tej gry utworzone zostały specjalne karty.

Następnie przeszliśmy do dyskusji nad ostatecznym wyborem modułów edukacyjnych. Każda z instytucji miała za zadanie zapoznanie się wcześniej z modułami i dokonanie wstępnej oceny wg kryterium adekwatności i potrzeb dotyczących poszczególnych branż. W przypadku szkół takie warsztaty odbyły się 16.02.2017, gdzie zarekomendowane zostały dwa moduły. Zarekomendowane również zostało wdrożenie modułu „Ambasadorki i Ambasadorzy nauk ścisłych” w formie organizacji eventu.

Centrum Nauki Experyment dokonało wyboru następujących modułów:

  • „Technologie do ubrania”, których celem jest przedstawienie świata technologii w przystępny i prosty sposób poprzez warsztaty łączące różne materiały kojarzone jako „męskie” czy „damskie” zajęcia.
  • „Wprowadzenie do reakcji chemicznych”, którego celem jest pokazanie na czym polega eksperyment naukowy, używając do tego reakcji chemicznych przy użyciu sprzętu laboratoryjnego.

Pojawiła się również propozycja wdrożenia modułu dotyczącego programowania dla dzieci i młodzieży przy użyciu zestawów Mindstorms (klocki Lego z czujnikami elektronicznymi i komputerową jednostką centralną, pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie).

Reprezentująca biznes firma Siemens dokonała wyboru aktywności dot. organizacji  spotkań z naukowcami, osobami ze świata nauki, zachęcaniu młodych dziewcząt do świata nauki,  możliwości dokonywania świadomych wyborów przyszłej kariery zawodowej.
Tytuły aktywności – „Speed dating” oraz „Ambasadorzy i Ambasadorki nauk ścisłych”.

W skład sieci współpracy projektu Hypatia wchodzą:

  • Agnieszka Kaczmarek-Kacprzak – wykładowca z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej
  • Magdalena Milewska – psycholożka, pedagożka, coacherka, współpracuje ze Stowarzyszeniem Kongres Kobiet
  • Przedstawicielki ze świata biznesu (firma Siemens) – Anna Grosiak – Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu/Pełnomocnik ds. Zarządzania Różnorodnością oraz Anna Mizerska – Komunikacja biznesowa
  • Przedstawiciele szkół – Agnieszka Jaworska (Gimnazjum nr 1 w Bytowie),
    Joanna Kudlicka (Gimnazjum nr 4 w Rumi), Piotr Rompa (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Stargardzie)
  • przedstawicielka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni – Aleksandra Rzewuska
  • przedstawiciele Centrum Nauki Experyment w Gdyni – Natalia Grzywacz-Leszkowska – Z-ca Dyrektora, Paulina Kortas – Kierownik Działu Wystaw i Edukacji, Izabela Białkowska – edukatorka i popularyzatorka nauki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim  przedstawicielom instytucji za cenne uwagi.