Co nowego w projekcie Hypatia? Newsletter
HYPATIA INSPIRUJE NOWE LABORATORIA TECHNOLOGICZNE
Artykuł: Experimentarium, Dania
W centrum nauki Experimentarium w Kopenhadze otwarte zostało laboratorium, w którym uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty i poznawać tajniki technologii.
“Experimentarium w ciągu ostatnich lat prowadziło już kilka projektów, mających na celu opracowanie aktywności i eksponatów, w których bardziej niż dotychczas podkreślono płci. Chcieliśmy skorzystać z tych doświadczeń oraz z wiedzy uzyskanej w projekcie Hypatia, aby opracować nie tylko nowe aktywności, ale i założenia samego laboratorium” – mówi Sheena Laursen, Kierownik Programu w Experimentarium.
Cały artykuł (w języku angielskim) dostępny TUTAJ
STEM DLA MALUCHÓW?
W Experimentarium już najmłodsi (od 1 do 5 lat) mogą poznać świat nauk przyrodniczych na nowej wystawie. Galeria, nazwana Miniverset (połączenie słów “mały” i “wszechświat” po duńsku), została otwarta w kwietniu 2017 roku. Przygotowane na niej nowe działania obejmują szeroki zakres tematów STEM, jednak są umieszczone w przyjaznej dla maluchów przestrzeni.
HYPATIA W KOSMOSIE: TWORZENIE WYSTAWY O ZACHWYCAJĄCYCH POCZĄTKACH LUDZKOŚCI
Od 1989 roku Planetarium Tycho Brahe, znajdujące się w samym centrum Kopenhagi, jest uwielbiane przez rodziny, turystów i uczniów. Na nowej wystawie „Made in Space” , opowiadającej o naszych początkach w otchłaniach kosmosu, planetarium wzięło pod uwagę rekomendacje projektu Hypatia, dotyczące dostępności dla wszystkich odwiedzających.
Cały artykuł (w języku angielskim) dostępny TUTAJ
WYDARZENIA
Partnerzy projektu organizowali angażujące wydarzenia zarówno dla chłopców, dziewcząt jak i dorosłych. W Polsce Experyment organizował spotkania naukowców z uczniami. We Włoszech Muzeum Nauki i Technologii Leonardo da Vinci także zapraszało badaczy do dzielenia się doświadczeniem z młodzieżą. W Serbii Centrum Promocji Nauki organizowało czterodniowy kurs IT dla nastolatek i warsztaty dla młodzieży licealnej.
Więcej informacji (w języku angielskim) dostępne TUTAJ
CIEKAWE LEKTURY NA TEMAT STEM I PŁCI KULTUROWEJ
Partnerzy projektu Hypatia stale poszukują najnowszych opracowań na temat zagadnienia równości płci w nauce. W dziale Gender and Stem Readers’ Digest dodawane są nowe raporty i opracowania.
Treść newslettera została stworzona przez Bloomfield Science Museum w Jerozolimie oraz Ecsite – europejskie stowarzyszenie centrów nauki i muzeów. Koordynator projektu Hypatia: NEMO Science Museum. Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020 w zakresie Badań Naukowych i Innowacji (H2020GERI-2014-1) zgodnie z umową o grant nr 665566.