Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 11.09.2015

Projekty międzynarodowe

HYPATIA

„Życie to ciągły rozwój, to droga w nieznane,  po której im dalej podróżujemy tym więcej prawd możemy pojąć. A rozumienie rzeczywistości w miejscu, gdzie żyjemy jest najlepszym przygotowaniem na zrozumie tej, która leży poza naszym najbliższym światem” Hypatia 
 
Zobacz szczegóły bieżacych działań w projekcie.
 

Hypatia była matematykiem, astronomem i filozofem, urodziła się w Grecji około 350-415 roku.

Jej szlachetna postać stała się inspiracją do realizacji nowego projektu Horyzont 2020. Współczesne badania pokazują, iż w dzisiejszych czasach w edukacji młodych ludzi często nie podejmuje się zagadnień związanych z równością w dostępie do nauki. Co więcej młodzi Europejczycy, zarówno chłopcy jak i dziewczęta, nie posiadają dostatecznej wiedzy o różnorodności wyboru ścieżek kariery, jakie oferuje zawód naukowca w dziedzinach takich jak branża technologiczna, inżynieryjna czy nauki matematyczno-przyrodnicze (STEM), co przekłada się często na brak wcześniejszej możliwości zdobywania istotnych umiejętności w kontekście wyboru przyszłego zawodu. Dodatkowo, powyższe dwa czynniki mają także znaczny wpływ na liczbę dziewcząt, które decydują się na podjęcie studiów oraz rozwój dalszej kariery związanej z wykonywaniem zawodu naukowca.

Aby wyjść naprzeciw temu problemowi projekt „Hypatia” zaprosi do udziału w projekcie młodzież w wieku 13-18 lat, zachęcając ich do realizacji aktywności związanych z obszarem STEM oraz wyborem kariery naukowej.

W działania projektowe zaangażują się centra nauki, muzea, szkoły oraz instytucje badawcze. Wypracowane zostaną pakiety narzędzi, dzięki którym możliwa będzie organizacja warsztatów oraz wydarzeń edukacyjnych związanych zagadnieniami upowszechniania oraz testowania rozwiązań edukacyjnych mających przyczyniać się do bardziej świadomego wyboru ścieżki naukowej wśród młodych ludzi.

Projekt ma charakter międzynarodowy, weźmie w nim udział 10 głównych partnerów koordynowanych przez Centrum Nauki Nemo z Holandii oraz 9 stowarzyszonych centów nauki pod przewodnictwem ECSITE (European network of science centres and museums), odpowiedzialnych za upowszechnianie metod wypracowanych w projekcie.

Jednym z partnerów stowarzyszonych, zaangażowanych w realizację działań w projekcie jest Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Przez najbliższe trzy lata  w 14 wybranych lokalizacjach w całej Europie realizowana będzie misja docierania do jak największego grona odbiorców, poprzez spełnianie najważniejszego celu projektu: zwiększenia zainteresowania dziewcząt karierą naukową. Jest to jeden z fundamentalnych części składowych społeczeństwa na drodze do postępu, rozwoju i zmian.

Projekt HYPATIA jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu Horizon 2020 – Science with and for Society.

Strona projektu: http://www.expecteverything.eu