Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 27.04.2020

Aktualności

Zdalne działania Centrum Nauki EXPERYMENT

W marcu Centrum Nauki EXPERYMENT, podobnie jak inne instytucje kultury, zostało tymczasowo zamknięte. Nie oznacza to jednak, że przestało ono działać. Wręcz przeciwnie! Zaistniałą sytuację można wykorzystać na rozwój: naukę nowych form działania, zagadnień naukowych, narzędzi edukacyjnych i metod pracy. Swoich odbiorców Centrum zachęca do nauki zdalnej, tworzonej w formie przyjaznej i sprzyjającej rozwojowi człowieka. EXPERYMENT czasowo przeniósł się do świata wirtualnego - projekt ZDALNY EXPERYMENT to inna forma działania, ale cel pozostaje niezmienny. W minionym tygodniu zainaugurowany został również projekt SCIENCE CAFE ZDALNIE, w ramach którego naukowcy i popularyzatorzy nauki opowiadają o różnych zagadnieniach ze swojej dziedziny wiedzy.

ZDALNY EXPERYMENT

SCIENCE CAFE ZDALNIE

Centrum Nauki EXPERYMENT na co dzień przekazuje wiedzę w luźnej i łatwo przystępnej formie. Wystawy interaktywne tłumaczą zagadnienia z wielu dziedzin nauki - szczególnie nauk ścisłych. Prowadzone są tu m.in. warsztaty edukacyjne i spotkania z naukowcami. Cykl ZDALNY EXPERYMENT jest nie tylko substytutem codziennego, regularnego działania Centrum, ale też rozszerzeniem oferty EXPERYMENTU.

- Nie chcemy tracić kontaktu z naszym odbiorcami, a jednocześnie uznaliśmy, że przy okazji nauczymy się czegoś nowego, pokazując EXPERYMENT w sieci. Czas w domu można wykorzystać na wiele sposobów - działając, odkrywając, tworząc i ucząc się nowych rzeczy. Materiały, które publikujemy, przygotowujemy z myślą o ludziach ciekawych świata i tych, którzy potrzebują zachęty do poznawania nowych zagadnień, zabawnej treści edukacyjnej, czy też rzetelnej wiedzy naukowej - mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT.

W ramach ZDALNEGO EXPERYMENTU tworzone są filmy, grafiki oraz materiały filmowe i tekstowe, które na różne sposoby dotykają tematów z wielu dziedzin nauki. W materiałach edukatorzy Centrum wyjaśniają skomplikowane zjawiska chemiczne, fizyczne i biologiczne, a także prezentują proste eksperymenty i doświadczenia, które każdy może wykonać z dostępnych produktów, we własnym domu. Czy wiedzieliście, że możecie własnoręcznie stworzyć chemiczny wulkan czy lampę lawę? Przekonajcie się sami! W materiałach nie brakuje również treści typu DIY, czyli „zrób to sam”, gdzie pokazywane są pomysły na domowe peelingi do ciała czy ekologiczne środki czyszczące. 

- Tematyka treści tworzonych w ramach ZDALNEGO EXPERYMENTU jest bardzo szeroka, ponieważ kierujemy materiały zarówno do dzieci, jak i rodziców. Staramy się robić to, co wykonujemy na co dzień, czyli pokazać, jak pasjonująca jest nauka, i że warto się nią zainteresować – mówi Marta Trzeciak, specjalista w dziale Wydarzeń i Programów Naukowych w Centrum Nauki EXPERYMENT.  - Naszym priorytetem jest zawsze rzetelność i merytoryka, dlatego przed każdym materiałem zapoznajemy się z publikacjami naukowymi na dany temat. Kiedy już mamy bazę, to staramy się ubrać tę wiedzę w chwytliwą i ciekawą formę - dodaje Trzeciak.

ZDALNY EXPERYMENT nie jest wyłącznie projektem na czas epidemii, ale będzie towarzyszył gościom Centrum Nauki EXPERYMENT również w kolejnych miesiącach.

- Jestem pewna, że ZDALNY EXPERYMENT pozostanie z nami już po ponownym otwarciu Centrum. Dlatego będziemy wdzięczni za każdą interakcję, za każdy komentarz - dzięki temu uczymy się i ulepszamy nasze działania - zachęca Alicja Harackiewicz.

Materiały przygotowywane w ramach cykli ZDALNY EXPERYMENT  i SCIENCE CAFE ZDALNIE są dostępne we wszystkich mediach społecznościowych Centrum Nauki EXPERYMENT. Filmy, ciekawostki i pomysły na doświadczenia można znaleźć na Facebooku, Instagramie, Twitterze i YouTube, a także pod hashtagiem #zdalnyexperyment.