Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 25.10.2018

Aktualności

Wieczór dla seniorów lubiących naukę i dobrą zabawę

Przepis na dobrą formę. W rytmie fal mózgowych

 

Jak zachować mózg w dobrej formie? Co stanowi najlepszy przepis na dobre samopoczucie? Zapraszamy na kolejną odsłonę wieczoru dla seniorów: PRZEPIS NA DOBRĄ FORMĘ. Tym razem skupimy się na zachowaniu mózgu w jak najlepszej formie.

Mózg to narząd, o który musimy się szczególnie troszczyć. Badania naukowe pokazują, że aktywność fizyczna może usprawniać jego działanie. Sprawdzimy, jak dieta wpływa na nasz nastrój oraz jak mózg potrafi płatać nam różne figle. W ten wieczór nie może zabraknąć tańca, który wyzwala endorfiny, a przy tym jest treningiem poprawiającym kondycję szarych komórek.

Bilety w cenie 12 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus​ do zakupu od 26-ego października w kasach EXPERYMENTU oraz w systemie on-line bilety.experyment.gdynia.pl.

Partnerami wydarzenia są: Gdyńskie Centrum Sportu, Centrum Aktywności Seniora, Fundacja Fly, Biblioteka z Pasją oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Józefa Conrada Korzeniowskiego. 

Program:

Zapraszamy do wysłuchania ekspertów

Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg - dr Wojciech Glac, Wydział Biologii UG

Jak rozwijać swoje pasje na emeryturze - Andrzej Rusinowicz wolontariusz, angażujący  się aktywnie w działania CN Experyment, podróżnik, zafascynowany przyrodą Norwegii, fan morsowania

Weź udział w warsztatach

Dieta dla mózgu

To, jak długo pozostajemy w dobrej formie, zależy od genów i środowiska, w którym żyjemy, ale przede wszystkim od naszych wyborów dokonywanych każdego dnia, w tym dotyczących diety. Czy jedzenie może pomóc nam utrzymać mózg w dobrej formie? Jakie produkty pomagają nam zachować dobre samopoczucie? 

Jak działa pamięć?

Każdemu z nas zdarza się wracać do wspomnień, każdemu zdarza się zapominać o różnych ważnych wydarzeniach. A czy wiemy, jak działa pamięć? Gdzie przechowujemy naszą wiedzę? Odpowiemy na te pytania i pokażemy, jak budować rezerwy w mózgu. 

Jak mózg chodzi na skróty -  skąd się biorą złudzenia? 

Nie wszystko jest takie, jak się nam wydaje. Mózg w każdej sekundzie jest zalewany masą informacji (około 100 MB/s), której nie jest w stanie dokładnie przeanalizować. Z tego powodu lubi chodzić na skróty i płatać nam figle. 

W rytmie muzyki

Najlepsza zabawa odbywa się przy muzyce, dlatego też zapraszamy do tańca! Warsztaty taneczne z zumby poprowadzi trenerka z Gdyńskiego Centrum Sportu pani Monika Tran Van.

Taniec, oprócz wprowadzania nas w dobry nastrój, może pozytywnie wpływać na nasz mózg. Poprawiamy nasze zdolności motoryczne, pobudzamy jądra podstawowe i móżdżek (odpowiedzialne za motorykę i utrzymanie postawy ciała), angażujemy pamięć (by zapamiętać choreografię) oraz płat czołowy (rozumienie różnych technik tanecznych).

Dodatkową atrakcją muzyczną będzie z pewnością występ Zespołu wokalnego Perełki z Klubu Seniora Witomino.

Spotkanie z pasjonatami nauki i literatury

Zapraszamy na spotkanie z bibliotekarzami z Biblioteki z Pasją, którzy pojawimy się w EXPERYMENCIE z wyborem ciekawych zbiorów (książki w temacie i magazyny). Na specjalnie przygotowanym dla gości wydarzenia stoisku pojawią się tablety biblioteczne, na których uczestnicy będą mogli sprawdzić swoja wiedzę. 

Natomiast przy stanowisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego będzie można poznać ofertę zajęć edukacyjno-prozdrowotnych dla seniorów, wśród której znajdują się atrakcyjne multimedialne gry logiczne.

Harmonogram wieczoru:
 

16.45 – otwarcie bramek 

17.15 – start imprezy, oficjalnie przywitanie gości (scena)

- spotkanie z bibliotekarzami z Biblioteki z Pasją oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (aktywność dostępna przez cały czas trwania imprezy - na wystawie Kierunek: Zdrowie)

- warsztaty prowadzone przez edukatorów EXPERYMENTU (aktywność dostępna przez cały czas trwania imprezy - na wystawie Kierunek: Zdrowie)

- Minioprowadzania – cyklicznie (zbiórka przy wejściu na wystawę)

17.20 – występ Zespołu Wokalnego "Perełki" z Klubu Seniora Witomino (scena)

17.40 – zumba z trenerem z GCS (scena)

18.00 – 19.00 – wykład dr  Wojciecha Glaca ,,Jak aktywność fizyczna wpływa na mózg” (Komnata ciemności) 
Jednym z aspektów prozdrowotnego wpływu aktywności fizycznej są korzystne zmiany zachodzące w mózgu. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko nastrój, ale również na funkcjonowanie procesów poznawczych, pamięci, koncentracja uwagi i innych. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną mechanizmy dobroczynnego wpływu wysiłku fizycznego na funkcje naszego mózgu. 

19.00 – zumba z trenerem z  GCS (scena)

19. 30 – wykład wolontariusza CN Experyment, pana Andrzeja Rusinowicza: ,,Jak rozwijać swoje pasje na emeryturze” (Komnata ciemności)

20. 15 –  pożegnanie i  zumba z trenerem z GCS (scena)

20.30  - koniec

 
Zaznaczamy, że program może ulec zmianom.