Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 20.10.2019

Aktualności

SCIENCE CAFE dla dorosłych: Od kota Schroedingera do komputera kwantowego

SCIENCE CAFE dla dorosłych: Od kota Schroedingera do komputerów kwantowych

17 listopada, godz. 16:00

Fizyka kwantowa – brzmi strasznie, prawda? Ale od tego jest Centrum Nauki EXPERYMENT, żeby przedstawiać nawet najbardziej złożone problemy w sposób prosty, czytelny i przyjemny dla odbiorcy. Podczas najbliższego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych zajmiemy się zatem podstawami fizyki kwantowej, a wszystko to dzięki naszemu gościowi dr hab. Wiesławowi Laskowskiemu!

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.

Fizyka kwantowa to teoria, której zadaniem jest opisywać reguły rządzące mikroświatem. Innymi słowy sprawdza się tam, gdzie poległy założenia klasycznej mechaniki. Z fizyki kwantowej wyrosła dziedzina zwana informacją kwantową, która zajmuje się stosowaniem reguł kwantowych w przetwarzaniu informacji. Obecnie na naszych oczach odbywa się rewolucja – nie ograniczamy się już do wykorzystywania fizyki kwantowej do ulepszania technologii. Pracujemy już nad nowymi technologiami, w których będą grały one główną rolę. Podczas listopadowego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych dr hab. Wiesław Laskowski objaśni nam, co to wszystko właściwie oznacza i jakie znaczenie będzie miało dla nas w najbliższej przyszłości. Poznamy:

- początki fizyki kwantowej – czyli co wydarzyło się podczas herbatki o państwa Plancków,
- czym jest kubit i o co chodzi z kwantową superpozycją,
- jak zrobić użytek z niewiedzy, czyli na czym polega kwantowa interferencja,
- jak cząstki pokonują przeszkody (tunelowanie kwantowe),
- czym jest kwantowe splątanie i jak wiąże się z Kubusiem Puchatkiem,
- czy można być w dwóch miejscach na raz - o co chodzi z tym paradoksem kota Schroedingera,
- jak wygląda jedna z dziwacznych zasad fizyki kwantowej - zasada nieoznaczoności Heisenberga,
- jak wykorzystać fizykę kwantową do skuteczniejszego przetwarzania informacji,
- na czym polegają kwantowe obliczenia - wykonamy proste zadanie na prototypie komputera kwantowego.

Tradycyjnie już spotkaniu towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów CN EXPERYMENT warsztaty, podczas których porównamy dobrze znane zjawiska i urządzenia z ich kwantowymi odpowiednikami oraz doświadczalnie poszukamy odpowiedzi między innymi na te pytania:

- Czy można zobaczyć prędkość światła?
- Czy komputer kwantowy stanie się powszechny w każdym domu?
- Czy zasada superpozycji aby na pewno jest super?dr hab. Wiesław Laskowski, prof. UG - Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, profesor w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki, popularyzator nauki.

Prof. Wiesław Laskowski jest współautorem licznych, wielokrotnie cytowanych publikacji naukowych (Physical Review Letters, Physical Review A i innych). Laureat konkursu na stypendium dla młodych naukowców Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), a także stypendium Kolumb na zagraniczny staż podoktorski. Stypendysta Fundacji UG dla wyróżniających się doktorantów i młodych pracowników nauki. Recenzent projektów dla Narodowego Centrum Nauki i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz współorganizator międzynarodowych konferencji. Od 2014 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
W zakresie popularyzacji fizyki prowadzi wykłady i warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Zapraszamy!