Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 10.09.2018

Aktualności

Noc naukowców - rodzinny wieczór w EXPERYMENCIE

BILETY NA WYDARZENIE ZOSTAŁY WYPRZEDANE. ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z INNYCH OFERT EXPERYMENTU!

 

Zapraszamy do świata w skali NANO MIKRO i MAKRO podczas NOCY NAUKOWCÓW

 
Już 28 września od 19:00 do 23:00 możecie stanąć oko w oko z naukowcami i bawić się nauką!

 

Noc naukowców jest wyjątkowym wydarzeniem, które odbywa się równolegle w 340 miastach Europy. 7Podczas tegorocznej edycji w EXPERYMENCIE możecie całą rodziną wkroczyć do mikroświata dzięki technologii VR, zwiedzić kryształowy ogród czy wyruszyć na spotkanie z mikrobami i spółką. 

Bilety w cenie 12 zł w sprzedaży przez stronę bilety.experyment.gdynia.pl Od 15-tego września sprzedaż również w kasach EXPERYEMNTU. Liczba miejsc ograniczona, więc nie odkładajcie decyzji na ostatnią chwilę!

Program wydarzenia

MIKROŚWIAT W TECHNOLOGI VR

EXPERYMENT zaprasza do fascynującego świata w mikroskali, aby w niego wkroczyć, wystarczy założyć specjalne gogle. Spacer po wnętrzu komórki, albo organeli? Jak najbardziej, na stanowisku, na którym goście przetestują możliwości technologii VR i dowiedzą się, jak wykorzystać własny smartfon, by przenieść się w wirtualną rzeczywistość.

Miejsce: WYSTAWA
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia

TEATR ILUZJI

Duże/małe, wysokie/niskie, szerokie/wąskie? A może to tylko złudzenie optyczne? Gości czeka zaskoczenie podczas niesamowitego pokazu iluzji na experymentalnej scenie. Tematem oczywiście będzie MIKRO i MAKRO. Ciekawe, jak spodoba się odwiedzającym nauka w ujęciu artystycznym.

Miejsce: SCENA
Godzina: 20.00, 22.00

ZOBACZ NAUKOWCÓW W AKCJI

Świat w skali mikro i makro w wydaniu gości EXPERYMENTU – naukowców z Instytutu Oceanologii PAN, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Dlaczego badacze obserwują, co dzieje się pod mikroskopem i jaki ma to wpływ na nasze życie? Goście Nocy Naukowców zobaczą makroskalę dzięki programowi SatBałtyk, a mikro, oglądając piaski w skali 1000:1.

Miejsce: WYSTAWA
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia

OTWARTE WARSZTATY DLA MAŁYCH I DUŻYCH 

KRYSZTAŁOWY OGRÓD

Czym są kryształy? I dlaczego tak nas fascynują? EXPERYMENT zaprasza na spotkanie z ekspertem z UG – krystalografem, który pokaże rozmaite kształty tych niezwykłych struktur. Razem z gośćmi edukatorzy wyhodują w mgnieniu oka mikroogród metalicznych kryształów. A w specjalnie przygotowanym laboratorium, będzie okazja przyjrzeć się tym strukturom z naprawdę bliska.

Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE HYDROŚWIAT
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia

 

MIKROBY I SPÓŁKA
Przez pryzmat mikroskopu będzie można podejrzeć, co w trawie i w wodzie piszczy. Pantofelki, eugleny, wirki, rozwielitki, niesporczaki i piękne okrzemki nie będą miały dla gości tajemnic. Zapraszamy na spotkanie z owadami i larwami, w tym żyjący relikt lasów pierwotnych – olbrzymią pachnicę dębową. Okaz zostanie zaprezentowany przez ekspertów z grupy Eko-Inicjatywa z Kwidzyna.
 
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE DRZEWO ŻYCIA
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia
 

 

SUPERNANOMATERIAŁY

Czy może istnieć czerwone złoto albo koszulka, która nie przemaka? Dzięki rozwojowi technologii świat idzie naprzód w zawrotnym tempie. Goście poznają niesamowite materiały wykonane z zastosowaniem nanotechnologii i dowiedzą się, dlaczego ta dziedzina nauki, jest naprawdę SUPER.

Miejsce: WYSTAWA
Godzina: Aktywność dostępna przez cały czas trwania wydarzenia

 

POSŁUCHAJ EXPERTÓW

JAK ONI TO ROBIĄ? EFEKTY MIKRO i MAKRO W FILMACH

Chcesz wiedzieć, jakich trików używa się na planach filmowych, aby ukazać w filmie nierzeczywistą skalę postaci czy scenografii? Myślisz, że to wszystko efekty komputerowe? Pokażemy, jak pracuje kamerzysta czy scenograf, by uzyskać spektakularne efekty. Dowiedz się, w jaki sposób były kręcone nasze ulubione filmy takie jak „Władca pierścieni”, „Ant-man” czy „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki”

Miejsce: KOMNATA CIEMNOŚCI
Godzina: 19.30, 21.30
Prowadzenie: Borys Badtke, Centrum Nauki EXPERYMENT

Z MIKROSKOPEM WŚRÓD ZWIERZĄT

Jaką dokładnie pełni rolę ZOO? Czym charakteryzuje się dany gatunek? Jak chronić najbardziej zagrożone zwierzęta? Wiecie czego unikać będąc na wakacjach, albo jakich prezentów nie kupować i dlaczego? Opowiemy też o działalności i współpracy ZOO Gdańsk z WWF w kwestii ochrony gatunków zamieszkujących Bałtyk. Będzie więc o fokach, morświnach, nakłonimy do dbałości o Morze Bałtyckie - powiemy jak to robić i dlaczego warto robić to każdego dnia. 

Miejsce: KOMNATA CIEMNOŚCI
Godzina: 20.30
Prowadzenie: Michał Krause, asystent Działu Hodowlanego,  gdańskie ZOO

OD GALAKTYKI DO KWARKÓW

Weź udział w niesamowitej podróży od galaktyki, przez ciało człowieka, do atomu. Poznaj różne oblicza podstawowej jednostki długości miary - metra począwszy od nanometra na gigametrze kończąc. Dowiedz się, jak jak duże jest DNA i czym jest tajemniczy kwark.
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE AKCJA CZŁOWIEK
Godzina: 19.30, 21.00
Prowadzenie: Klaudia Strzelecka, Centrum Nauki EXPERYMENT

FRAKTALE – CO BROKUŁ MA WSPÓLNEGO Z MATEMATYKĄ

Skąd brokuł i matematyka? Albo brokuł i piorun? Czy może istnieć wymiar międzywymiarowy? Czym jest fraktal? Jak wygląda? O tym i wielu innych matematycznych ciekawostach na miniwykładzie. 
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE AKCJA CZŁOWIEK
Godzina: 20.00, 21.30
Prowadzenie: Cezary Ossowski, Centrum Nauki EXPERYMENT

ROBALE W SZAFIE

Przyglądałeś się kiedyś bardzo dokładnie swojej skórze pod mikroskopem? Odkryj bujne życie na ciele człowieka, w łóżku, pościeli czy w ubraniach. Odkryj cudowny świat mikrozwierząt mieszkających bardzo blisko Ciebie.
Miejsce: SALKA NA WYSTAWIE AKCJA CZŁOWIEK
Godzina: 20.30, 22.00
Prowadzenie: Ewelina Magdziak, Centrum Nauki EXPERYMENT

KOMNATA WIELKICH WRAŻEŃ

EXPERYMENT zaprasza na niecodzienny spektakl, którego nie widać gołym okiem. Zjawiskowe filmy, zdjęcia mikroorganizmów i ich bardzo skomplikowanego życia. Z komentarzem biologa i nie tylko… J Naukowcy wraz z edukatorami zaprezentują kolekcję świecących bakterii – jak one to robią? Kto odgadnie, czym są te biologiczne piękności!

Miejsce: KOMNATA CIEMNOŚCI
Prowadzenie: Naukowcy UG, Paula Nastały, Centrum Nauki EXPERYMENT

NANO MIKRO MAKRO w obiektywie

Wystawa EXPERYMENTU jest idealnym planem zdjęciowym dla tematu wydarzenia. Goście, którzy zrobią najśmieszniejsze zdjęcia przy eksponatach EXPERYMENTU, które wpisują się w ideę NOCY NAUKOWCÓW – otrzymają nagrody!

Rodzinny wieczór NANO MIKRO MAKRO jest dziewiątą odsłoną NOCY NAUKOWCÓW. 

ZAPRASZAMY!!!