Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 14.06.2018

Aktualności

Eduweekendy - wakacje w EXPERYMENCIE

Pomysł na wakacyjne weekendy - spotkanie z entuzjastami nauki - naszymi EDUKATORAMI. Dajcie się wciągnąć w świat naukowych pasji!

 

EDUWEEKENDY, to efektowne pokazy naukowe i tematyczne warsztaty - w kolejne wakacyjne weekendy o godzinie 11:00 oraz 14:00
 

 

21-22 LIPCA

Tik Tak - czy czas zawsze płynie jednakowo?

Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób technologia mówi nam, która godzina? Czemu zegarek na rękę ma w sobie ziarno piasku? Albo czy zegar słoneczny wszędzie wygląda tak samo? O tym, czy czas zawsze płynie jednakowo, po co zegarom wahadła? I co sekunda ma wspólnego z atomami opowie nasz Edukator - Michał.

28-29 LIPCA

Pobudź zmysły - czy można oszukać węch?
 
Co to jest osmologia i olfaktometria? W jaki sposób działają nasze narządy zmysłów? Czy możemy je łatwo oszukać? Co wspólnego ma technologia i węch wyjaśni nasza - Ala.
 
4-5 SIERPNIA
Pożeracz światła - skąd się wzięła nazwa „czarna dziura”?
 
Jak powstają i wyglądają czarne dziury? Skąd nazwa „czarna dziura” i dlaczego nie wiemy co się znajduje w jej wnętrzu? O tym, co by się stało z człowiekiem, gdyby wpadł czarnej dziury opowie nasza Edukatorka – Klaudia.
 

11-12 SIERPNIA

Ciepło, cieplej, gorąco – jak sobie radzić w trakcie upałów?
 
Lato to zazwyczaj wysokie temperatury, jak się chronić przed przegrzaniem? Jakie mechanizmy są odpowiedzialne za termoregulację ? I czym właściwie jest homeostaza opowie Ewelina.
 

18-19 SIERPNIA

Ale kosmos – jak odróżnić planetę od gwiazdy?
 
Jak matematyka patrzy na wymiar? W ilu wymiarach żyjemy? Jak należy sobie wyobrażać kształty z wyższych wymiarów? Wykład jest skierowany do dzieci, lecz rodzice na pewno nie będą się nudzić. Wybierzemy się w podróż poza naszą planetę, aby poznać fakty na temat naszego najbliższego kosmicznego sąsiada, czyli Księżyca. Sprawdzimy, jakie obiekty możemy podziwiać na letnim niebie i w jaki sposób odróżnić planetę od gwiazdy.
O tym, co możemy oglądać latem na niebie opowiedzą Cezary z Karoliną.
 

25-26 SIERPNIA

Ahoj przygodo – skąd się wzięli piraci?
 
Czy wiesz skąd się wzięła czarna opaska na oku pirata albo piracka flaga na statku? O najsłynniejszych piratach i piratkach, o największych łupach i podwodnych skarbach dowiecie się podczas Eduweekendu.
Ewa z Marią opowiedzą również o sprzęcie do nurkowania, o Bałtyku i Morzu Norweskim i o ciekawostkach związanych z florą i fauna tych mórz.  
Dodatkową atrakcją będą z pewnością podwodne żyjątka z dna Bałtyku, które będzie można obejrzeć w akwariach.