Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami zapraszamy do udziału w letnim semestrze Akademii EXPERYMENTU.

Co ciekawego w Akademii? Jakie tematy Wam zaprezentujemy?

Gdybyśmy zapytali kogoś, czy Słońce wschodzi i zachodzi, nawet dziecko odpowie twierdząco. Gdybyśmy zapytali o Księżyc, czy podobnie porusza się na niebie, odpowiedź nie byłaby już tak oczywista. Jest czas, gdy jest dobrze widoczny, a innym razem trudno go znaleźć. A gwiazdy? Uważni obserwatorzy wiedzą, że i one wschodzą i zachodzą, jednak jedna z nich praktycznie nie porusza się na niebie. Jak to wszystko zrozumieć? Kiedy obserwować niebo? Końcówka zimy to najlepszy czas na odkrywanie ruchów nieba. Marcowe niebo należy do najpiękniejszych w roku, a zimowe gwiazdozbiory należą do najjaśniejszych i najwyraźniejszych! Podczas wykładu astronoma Jerzego Rafalskiego z Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń" przekonamy się, że podobnie jak Kopernik, nie trzeba mieć teleskopu, by gołym okiem zobaczyć podstawy astronomii.

W kwietniu spotkamy się z artystką, projektantką grafiki użytkowej, absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wiktorią Wysocką. Podczas wykładu „Od kreski do arcydzieła” zostanie zaprezentowana historia projektowania graficznego w pigułce: pasjonujący przegląd najciekawszych projektów graficznych z ostatnich 150 lat – od tych klasycznych, po te najbardziej zwariowane. Początkujący twórcy poznają niezliczone techniki artystyczne i historię grafiki użytkowej, jednocześnie rozwijając kreatywność i wyobraźnię. Mali studenci poznają proces twórczy, od pierwszego szkicu, aż do procesu druku. Odkryją techniki graficzne i nabiorą przekonania, że ogranicza nas tylko wyobraźnia!

„Zdobywamy Mount Everest” to propozycja na majowe spotkanie. Monika Witkowska, podróżniczka, która odwiedziła około 180 krajów,  zapalona żeglarka, a przede wszystkim miłośniczka, gór zabierze dzieci w niezwykłą podróż. Oglądając zdjęcia wspólnie wejdziemy na najwyższą górę świata. Przy okazji dowiemy się kim są Szerpowie, jakie mają zwyczaje i co opowiadają o yeti. Porozmawiamy też o tym, dlaczego tak trudno jest zdobywać ośmiotysięczniki, co to jest aklimatyzacja i co znaczą słowa: icefall, serak czy base camp. Oczywiście będzie też okazja zobaczyć, jak wygląda ekwipunek himalaisty i przekonać się, do czego służy czekan.

Tuż przed wakacjami zapoznamy się z „Fizyką superbohaterów”. Jak wiemy superbohaterowie są silni i szybcy. Potrafią latać, znikać, generować różne pola energetyczne, czy kontrolować światło. Szkoda tylko, że są ... nieprawdziwi. Podczas wykładu dr hab. Wiesława Laskowskiego, profesora w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki, dowiemy się, jak wykorzystując fizykę sami możemy posiąść super moce. Będzie się działo!

Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona na stronie bilety.experyment.gdynia.pl w czwartek, 20 lutego o godz. 8.00.

Harmonogram wykładów - kliknij TU

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem Akademii EXPERYMENTU - kliknij TU

Kontakt z koordynatorką Akademii :
Małgorzata Daniluk

adres e-mail: m.daniluk[at]experyment.gdynia.pl