Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Rozpocznij przygodę z nauką na Akademii EXPERYMENTU!

 

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z rodzicami / opiekunami do udziału w interaktywnych wykładach Akademii EXPERYMENTU. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! Spotkania prowadzone przez wykładowców akademickich i entuzjastów nauki przyciągają swą wszechstronnością, pobudzają wyobraźnię i kreatywność, a przede wszystkim koncentrują się na małych studentach, pragnących dzielić swoje pasje z rówieśnikami.

W nadchodzącym zimowym semestrze spotkamy się z archeolog i podróżniczką Anną Jaklewicz, która zabierze dzieci w magiczną podróż na odległy kontynent. Mali studenci poznają życie Azjatów z dala od stałego lądu - na pustyni Gobi, gdzie „odwiedzą” typowy mongolski dom i dowiedzą się, dlaczego co kilka miesięcy właściciele przenoszą go w inne miejsce oraz w Indonezji, gdzie w wioskach na morzu zamieszkuje lud Badżo (Morscy Cyganie), którzy słyną z unikatowych technik łowienia ryb i nurkowania bez specjalistycznego sprzętu. Ich domy wsparte na palach wystają nieznacznie nad powierzchnię wody, a zamiast ulic są pomosty. Legendy głoszą, że przodkowie Badżo zamiast płuc mieli skrzela.

Kolejne spotkanie to okazja, by dowiedzieć się, jak powstały pieniądze i do czego są nam potrzebne. Dzieci wraz z prowadzącą dr Katarzyną Kubiszewską z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechnika Gdańskiej wspólnie zastanowią się, czy pieniądze zawsze były nam potrzebne i czy można bez nich funkcjonować? Podczas wykładu "Banknoty i monety - Pan Kulka zna ich historię i zalety" mali studenci zapoznają się z wyglądem pieniędzy w różnych krajach i zobaczą jak zabezpieczone są polskie banknoty. Wspólnie zastanowią się, czy pieniądze można czymś zastąpić i czy można bez nich żyć?

W grudniu poruszymy bardzo ważny temat wszechobecnego plastiku. Dietetyk kliniczny - Aleksandra Konieczna opowie dzieciom i ich rodzicom o związkach chemicznych przypominających w budowie naturalne hormony. Podczas wykładu "Co kryje w sobie plastik? Tworzywa sztuczne pod lupą Pana Kulki" zachęci do ich unikania poprzez praktyczne porady ułatwiające podejmowanie niewielkich kroków do zdrowszego życia. Tworzywa sztuczne otaczają niemal wszystko – od wody, którą pijemy, poprzez stosowane codziennie mydło i pastę do zębów, aż po jogurt i drugie śniadanie w woreczku. Różnią się między sobą nie tylko kształtem i kolorem, ale także tworzącymi je substancjami chemicznymi, które w budowie przypominają nasze hormony, a przez to mogą prowadzić do wielu chorób. Podczas wykładu mali studenci dowiedzą się, skąd szkodliwe substancje mogą wziąć się w organizmie? Czy plastikowe opakowania, zabawki, pudełka na kanapki, butelki i bidony mogą nam zaszkodzić? Sprawdzą, co kryje w sobie plastik, jak tworzywa sztuczne wpływają na nasze zdrowie i które z nich wybierać, a które omijać z daleka.

Zimowy semestr Akademii EXPERYMENTU zakończymy tematem bliskim dzieciom. Jakub Nowicki, zapalony pasjonat paleontologii, propagator ewolucjonizmu i poszukiwacz skamieniałości wraz z Panem Kulką zabierze dzieci w krainę żywych smoków, czyli śladami dinozaurów. Podczas wykładu mali studenci dowiedzą się, czym były, jak wyglądały, żyły i zachowywały się dinozaury. Dowiedzą się czemu ta grupa zwierząt, jak prawie żadna inna zdominowała planetę na ponad 150.000.000 lat. Poznają okoliczności, które spowodowały wymarcie tych fascynujących zwierząt i przekonają się, z jakich powodów niektórzy z naukowców sądzą, że dinozaury wciąż żyją pośród nas. 

Czeka Was semestr pełen przygód. Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram wykładów - kliknij TU 
Informacja o zapisach na semestr zimowy - kliknij TU
Regulamin Akademii EXPERYMENTU - kliknij TU
W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z koordynatorką Akademii - Małgorzatą Daniluk
adres e-mail: m.daniluk[at]experyment.gdynia.pl