Centrum Nauki Experyment to interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Tutaj rodzą się pasje i fascynacja nauką. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania i poznawania świata. Nasze pokazy, warsztaty, wydarzenia angażują, uczą i bawią. Lubimy wszystkie pytania. Lubimy naukę!
historia
Centrum Nauki Experyment w Gdyni powstało z inicjatywy gdyńskiego samorządu w ramach projektu „creActiveNET”, finansowanego z programu INTERREG, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym w regionie centrum nauki, które wdrażało innowacyjny koncept promocji nauki poprzez interaktywne wystawy i zajęcia edukacyjne. Otwarcie obiektu nastąpiło 1 czerwca 2007 roku w kompleksie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Początkowo było częścią Gdyńskiego Centrum Innowacji, jednostki budżetowej Gminy Miasta Gdyni. W marcu 2012 roku, uchwałą Rady Miasta Gdyni, Centrum uzyskało status odrębnej jednostki i przekształciło się w samorządową instytucję kultury. 26 lipca 2010 roku ruszyła rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, a wraz z nią budowa nowego budynku Centrum Nauki Experyment. Powstał nowoczesny obiekt wystawienniczy połączony z kompleksem konferencyjnym. W weekend 7-8 września 2013 roku odbyło się wielkie otwarcie Experymentu w nowej odsłonie – po dwuipółletniej rozbudowie przestrzeń wystawiennicza powiększyła się siedmiokrotnie, powstały sale laboratoryjne. Podczas pierwszego weekendu nowe wystawy odwiedziło 5 tysięcy osób! W kolejnych latach Centrum prezentowało liczne wystawy czasowe oraz powiększało zakres ekspozycji stałych. Wykształciło wiele form działań edukacyjnych, kulturowych i naukowych.
idea
Centrum Nauki Experyment w Gdyni jest wizytówką nowoczesnego miasta i rozwija się razem z nim. Realizuje swoją misję i program w oparciu o pierwotne założenia, a także ewolucję zadań i metod pracy oraz nowe potrzeby różnych grup społecznych. Redefiniuje główny motyw działania DLACZEGO?, sposoby działania JAK? i ofertę CO?, by jak najlepiej spełniać cel, który stanął u jego powstania.
DLACZEGO?
Tworzymy przyjazne środowisko do zdobywania wiedzy i rozwoju – jednostki i społeczeństwa. Chcemy inspirować do wspólnego tworzenia dobrej przyszłości, w oparciu o naukę, z poszanowaniem środowiska.
JAK?
Popularyzacja i promocja nauki informujemy i popularyzujemy wiedzę z różnych dziedzin nauki, inspirujemy do podjęcia kariery naukowej, rozpowszechniamy treści w atrakcyjny i zrozumiały dla odbiorcy sposób.
Inspiracja do odważnego podejmowania wyzwań i poznawania świata zachęcamy do zadawania pytań, śmiałego i nieskrępowanego eksperymentowania, prowokujemy do szukania niestandardowych rozwiązań. Jesteśmy sprzymierzeńcem poznania jako procesu, a nie wyłącznie rezultatu.
Aktywna edukacja promujemy i stosujemy nowoczesne metody edukacji, wykorzystujące nowe technologie i narzędzia. Włączamy nauczycieli, środowiska edukacyjne i uczniów do dyskusji na temat przyszłości szkoły i edukacji.
Komunikacja nauki włączamy społeczeństwo w dialog ze światem nauki, przybliżamy badania, ich efekty i wagę dla wspólnej przyszłości, konfrontujemy fakty z opiniami. Promujemy krytyczne myślenie.
Promocja wykształcenia budujemy szereg pozytywnych skojarzeń i emocji w procesie nauki – zarażamy pasją, entuzjazmem, ciekawością, prowokujemy pytania. Chcemy wyrównywać szanse.
Pobudzanie ciekawości świata wszystko zaczyna się od zaciekawienia: na każdym poziomie, w każdym wieku, każdą metodą włączamy społeczeństwo do nauki przez całe życie.
Współpraca tworzymy krajową i europejską platformę wymiany wiedzy poprzez udział w branżowych stowarzyszeniach, w projektach rozwojowych, działaniach kulturowych.
CO?
Interaktywne wystawy prezentujemy pięć wystaw tematycznych: eksponaty z zachętą działania, do poznania przez doświadczanie, eksponaty z wiedzą do wykorzystania. Prowadzimy aktywną edukację przy stanowiskach – oferujemy scenariusze lekcji, ścieżki zwiedzania, zwiedzanie z edukatorem, animację i edukację przy eksponatach, minipokazy naukowe.
Zajęcia edukacyjne dla przedszkoli, szkół, grup zorganizowanych prowadzimy kreatywne zajęcia, stosujemy m.in. znane uczniom mechanizmy gier, quizów, aplikacji. Są one okazją do samodzielnego wykonania wielu doświadczeń, bez konieczności osiągnięcia określonego rezultatu.
Programy rodzinne AKADEMIA EXPERYMENTU, WARSZTATY RODZINNE, EXPERYMENCIAKI – realizujemy programy oparte na wspólnym poznawaniu, międzypokoleniowej współpracy, stwarzamy przyjazne warunki do uczenia się i zabawy.
Wydarzenia naukowe organizujemy specjalne wydarzenia dla różnych odbiorców: Noc Naukowców dla rodzin, NaukoweLove dla dorosłych, PRZEPIS NA DOBRĄ FORMĘ dla seniorów, ScienceCom dla młodzieży i studentów.
Programy dla nauczycieli prowadzimy warsztaty WARTO SIĘ SZKOLIĆ, programy EXPERT EXPERYMENTU i AMBASADOR EXPERYMENTU, organizujemy konferencję EDUKACJA W AKCJI.
Programy dla dorosłych i seniorów SCIENCE CAFE, CIEKAWI ŚWIATA – prowadzimy stacjonarnie i wyjazdowo wykłady i warsztaty dla dorosłych i uczestników uniwersytetów III wieku.
Programy popularnonaukowe w terenie realizujemy warsztaty, pokazy, pikniki naukowe w kraju i za granicą (m.in. w Rumunii, Mołdawii, Szwecji, Danii).
Aktywności naukowe i kulturowe realizujemy naszą misję na flagowych wydarzeniach w Gdyni, m.in. podczas Gdynia Design Days, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Open’er Festivalu, LOTOS Gdynia Aerobaltic.
Projekty i działania z organizacjami branżowymi i środowiskiem naukowym pracujemy razem z międzynarodową organizacją ECSITE, ogólnopolską SPIN, uczelniami i instytutami badawczymi, organizacjami pożytku publicznego, instytucjami kultury. Realizujemy program UNESCO – Gdynia miasto uczące się, wraz z innymi gdyńskimi instytucjami.
prawo
Centrum Nauki Experyment w Gdyni jest samorządową instytucją kultury. Organizatorem CNE jest Miasto Gdynia.
Statut Centrum Nauki Experyment w Gdyni [198 KB]