Majówka 2022 w Experymencie
Majówkę trudno wyobrazić sobie bez kilku rzeczy – kwitnących kasztanów, żółtych pół rzepaku, grillowania i… wydarzeń dla rodzin w Experymencie. A przynajmniej tak nam się wydaje! I choć zmiany klimatu potrafią zaburzyć tradycyjne okresy kwitnienia roślin, to w CNE w tym roku niezmiennie staniemy na wysokości zadania! Od 30 kwietnia do 3 maja zapraszamy na nasze experymentowe THE BEST OF, czyli wystawy, warsztaty i pokazy! Szczegóły warsztatów dla rodzin z dziećmi powyżej 3., a także 6. roku życia znajdziecie klikając w kafelki na dole.
Majówka w CNE to jednak nie tylko atrakcje w salkach warsztatowych, ale również wystawy, które tętnią życiem od rana do wieczora. A tak konkretnie w sobotę i niedzielę od 10:00 do 19:00, a w poniedziałek i wtorek od 9:00 do 18:00. W długi majowy weekend ożywimy przestrzeń Experymentu jeszcze bardziej! Codziennie (i to dwa razy dziennie!) będziemy mieli dla Was efektowne pokazy naukowe! Każdego dnia, razem z naszymi multidyscyplinarnymi popularyzatorami, poruszymy inny temat. Szczegółową rozpiskę pokazów znajdziecie poniżej.
30 kwietnia | godz. 12:00 i 15:00 | Tęcza w probówce
Jak powstaje tęcza? Z jakich kolorów się składa? Podczas pokazu porozmawiamy o tęczy, dowiemy się, jak ona powstaje oraz spróbujemy na różne sposoby stworzyć kolory tęczy. Przekonamy się, co dzieje się z niektórymi substancjami, gdy robi się kwaśno, a także stworzymy chemicznego kameleona oraz sprawdzimy, czy czas ma wpływ na wykonywane eksperymenty. Wspólnie stworzymy także jedynego w swoim rodzaju wielobarwnego węża. Będzie kolorowo!
prowadzenie Klaudia Tajthi
1 maja | godz. 12:00 i 15:00 | Kolorowy świat soli
Czy sól może być kolorowa? Czy sole zawsze są słone? Podczas pokazu pragniemy pokazać różnorodność związków, które z chemicznego punktu widzenia nazywamy solami. Pierwszym skojarzeniem ze słowem „sól” jest zazwyczaj sól kuchenna, która towarzyszy nam na co dzień podczas przygotowywania potraw. Za smak słony odpowiadają przede wszystkim aniony chlorkowe, jednak w chemii sól to nie tylko to, co słone i białe! Związki te mogą prezentować rozległy wachlarz kolorów, a ich roztwory zmieniają barwę w zależności od środowiska lub dodanych do nich substancji. Używając związków, które z chemicznego punktu widzenia nazywamy solami, możemy stworzyć jadalną butelkę, chemiczne świetliki lub sztuczną krew!
prowadzenie Ewelina Magdziak
2 maja | godz. 12:00 i 15:00 | Malarska chemia
Co mają wspólnego obrazy Picassa z niebieskim atramentem i czemu? Czy ,,Słoneczniki” Van Gogha wyglądały kiedyś inaczej? Historia chemii i malarstwa idą ze sobą w parze. Od wieków ludzie próbowali uzyskiwać barwniki, które oddawałyby ich wizje twórcze, czasem dokonując odkryć chemicznych. Z drugiej strony kolorowe odkrycia z dziedziny chemii często podbijały serca malarzy. Ultramaryna, błękit pruski, żółcień chromowa, biel ołowiana – to nazwy niektórych z barwników użytkowanych przez malarzy, a posiadających ciekawą historię. Przykładów jest znacznie więcej! Podczas pokazu prześledzimy historię barwników, przy okazji wykonując masę kolorowych doświadczeń!
prowadzenie Zbigniew Czapliński
3 maja | godz. 12:00 i 15:00 | Pierwsza pomoc przedweterynaryjna
Co zrobić, gdy Twój pies źle się poczuje? Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy? Majówka i zbliżające się lato stwarzają świetne okoliczności do spędzania czasu na świeżym powietrzu, oderwania się od codziennych obowiązków i aktywnego wypoczynku. Z tych przyjemności korzystamy nie tylko my, ale też nasi czworonożni pupile. Czy wiemy jednak, jak pomóc naszym podopiecznym, gdy źle się poczują na wyjeździe lub wycieczce? Jak się zachować, gdy pies zasłabnie? Co zrobić, gdy kot zacznie nagle dyszeć? Jak opatrzyć ranę królikowi, którego wypuściliśmy na spacer? Na te wszystkie pytania nie tylko odpowiemy, ale też przećwiczymy praktyczne umiejętności.
Pokaz jest przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Wszyscy będą mogli przećwiczyć wiązanie bandaży, nauczą się resuscytacji krążeniowo-oddechowej u zwierząt, nauczą się prawidłowo wyposażać apteczkę pierwszej pomocy dla zwierzaka – wyjazdową oraz domową.
prowadzenie lek. wet. Marta Trzeciak