MARBEFES
Jak widzimy różnorodność biologiczną na europejskich wybrzeżach? Co jest dla nas ważne, co jest naszym bezpośrednim doświadczeniem i co chcemy zachować dla przyszłych pokoleń? Czy rozwój gospodarczy i przemysł turystyczny ma doprowadzić do zabudowy brzegów morskich? Hotele, restauracje, chodniki i leżaki na każdym kroku? Czy może ważne są dla na naturalne odcinki brzegów morskich, bez ingerencji człowieka, z żywymi i upadającymi drzewami, trawą morską i muszlami na plaży?
To pytania, na które nie ma „dobrej” ani „złej” odpowiedzi. Naukowcy chcą sprawdzić jaki jest obraz wybrzeża w oczach ludzi, którzy przychodzą tu na chwilę lub mieszkają na stałe. Projekt nauki obywatelskiej to część badań w europejskim projekcie MARBEFES (http://marbefes.eu/) kierowanym przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. MARBEFES opisuje związki pomiędzy różnorodnością biologiczną mórz Europy oraz dobrami i usługami ekosystemów morskich.
Co możemy zrobić?
Metoda badawcza to samodzielne zbieranie ankiet – odpowiedzi od osób odwiedzających morski brzeg. Chodzi o spacer o długości co najmniej 1 km lub 30 minut. Naukowcom zależy na aktualnym, chwilowym spojrzeniu. Nie na ogólnej refleksji, tylko na bezpośrednim wrażeniu z ostatniego spaceru brzegiem morza. W ankiecie zapisać należy co z morskiej przyrody (tej „bio”) nas zainteresowało, co chcemy ponownie zobaczyć. Drzewa, inne rośliny, morskie glony, muszle, ptaki – coś, co należy do świata biologicznej różnorodności morza. Może to być wiele drobnych spostrzeżeń lub jeden obiekt – coś, co uznajemy za symboliczny, kluczowy element morskiej przyrody. Każda osoba może nadesłać wiele takich ankiet – jedna z jednego spaceru. Ważny jest czas (data) i odwiedzane miejsce (najbliższa miejscowość, lub nr zejścia na brzeg). Odpowiedzi są anonimowe, choć informacja o przynależności do grupy wiekowej (młodzież, dorosły, senior) będzie nieocenioną pomocą.
Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres mailowy: [email protected] lub składać w formie papierowej w Centrum Nauki Experyment – notatkę możecie wrzucić do drewnianej skrzynki przy kasach Experymentu.
Więcej informacji na temat projektu, a także innych projektów nauki obywatelskiej prowadzonych przez IOPAN znajdziecie na stronie – https://old.iopan.pl/projects/NaukaObywatelska/index.html