CREDO
Ludzkość już od dawna nurtuje pytanie: jak skonstruowany jest otaczający nas świat? Niestety, aż 95% Wszechświata wciąż pozostaje dla nas niewidoczne. Składa się na nie ciemna energia, stanowiąca 68% jego masy oraz ciemna materia w ilości 27%. Wiemy, że te składowe istnieją, dzięki obserwacjom zjawisk, których nie sposób wytłumaczyć inaczej. Niestety, wciąż nie dysponujemy precyzyjną wiedzą na temat ich prawdziwej natury.
Czym jest CREDO?
CREDO, czyli Ekstremalnie Rozproszone Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego (ang. Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory), skupia się na badaniach cząstek subatomowych. Są to elementy składające się na strukturę materii na poziomie subatomowym, takie jak kwarki, elektrony czy neutrina. Wiele z nich pochodzi na przykład ze Słońca, jednak ciemna materia również może być źródłem kaskad takich cząstek. To właśnie one kryją w sobie informacje na temat procesów zachodzących w kosmosie.
Co możemy zrobić?
Aby dokładnie zbadać docierające do nas cząstki potrzebowalibyśmy ogromnego detektora, najlepiej wielkości naszej planety. Jest to jednak dosyć problematyczne. Warto zatem wykorzystać coś o wiele mniejszego, ale licznie występującego na Ziemi. CREDO do badań wykorzystuje kamery w smartfonach. Dzięki temu każdy użytkownik telefonu z aparatem może zaangażować się w projekt. W ten sposób, gromadząc dane na temat cząstek subatomowych, wspólnie poszerzamy nasze zrozumienie Wszechświata.
Jak zostać łowcą cząstek?
Wystarczy, że pobierzecie aplikację CREDO Detector na swój smartfon i stworzycie konto. W tym celu podajcie poniższe dane:
- login (username)
uwaga! nie podawajcie adresu e-mail jako loginu, ponieważ login jest wykorzystywany do utworzenia podstrony użytkownika - hasło
- nazwa użytkownika
- drużyna
uwaga! koniecznie dołączcie do naszej drużyny wpisując „Experyment”
Przed rozpoczęciem pomiaru koniecznie zasłońcie aparat! Możecie użyć do tego np. plastikowej karty lub grubszej kartki. Dzięki temu wyeliminujecie tło, czyli fotony światła pochodzącego ze Słońca czy żarówki. Do matrycy dotrą wyłącznie cząstki o wystarczająco wysokiej energii. Jeśli zasłonicie aparat w niewystarczalnym stopniu, aplikacja poinformuje Was o tym. Szczegółową instrukcję znajdziecie tutaj: https://credo.science/particle_hunters/download/PL-UserGuide.pdf
Dołączcie do naszej drużyny i pomóżcie naukowcom zrozumieć budowę Wszechświata!
Dostęp do szczegółowych wyników pomiaru: https://api.credo.science/web/
Więcej informacji na temat projektu: https://credo.science/
Jeżeli planujecie wziąć udział w projekcie, by zdobyć punkty w ramach wolontariatu, kliknijcie tutaj i sprawdźcie jak to zrobić!