Od czasów rewolucji przemysłowej wyemitowaliśmy więcej CO2, niż było go początkowo w atmosferze. Do połowy XVIII wieku stężenie tego gazu w powietrzu wynosiło około 280 ppm1 (części na milion). W wyniku działalności człowieka przekroczyło granicę 420 ppm.
Skutki zmian klimatu odczuwamy na własnej skórze i portfelu. Ekstremalne zjawiska pogodowe, wzrost cen żywności, fale upałów czy rzadkie dotychczas choroby niepostrzeżenie wkradły się do naszej codzienności. Kryzys migracyjny, zanieczyszczenie powietrza i problemy z dostępem do wody – to tylko niektóre problemy, z którymi będziemy musieli zmierzyć się w ciągu następnych kilkunastu lat. Towarzysząca zmianom klimatu degradacja środowiska naturalnego wkrótce może zdecydować za nas, co możemy, a czego nie możemy kupić w sklepach oraz z jakim problemem staniemy w kolejce do lekarza. W naszym interesie jest wykazać zainteresowanie oraz zadbać o edukację klimatyczną kolejnych pokoleń politycznych decydentów, społecznych aktywistów i kulturowych influencerów. Opłaca nam się wiedzieć, rozumieć i działać systemowo, na wszystkich poziomach. Zmiana klimatu to wyzwanie dla całego sytemu miejskiego; to odpowiednie gospodarowanie energią, emisjami CO2 w obrębie wielu sektorów czy przemyślany, niskoemisyjny transport miejski.
W 2019 roku Gdynia, jako pierwsze polskie miasto, dołączyła do Światowej Sieci Miast Uczących Się UNESCO. Wierzymy, że miasto uczące się jest tożsame z miastem zrównoważonym. Kreowanie społeczności świadomej klimatycznie oraz zaangażowanej w działania prośrodowiskowe jest możliwe tylko poprzez wspólny wysiłek wielu instytucji miejskich oraz mieszkańców. Na podstawie tej idei powstał projekt Gdynia w Klimacie, którego głównym zadaniem jest ujednolicenie działań ekologicznych na terenie Gdyni oraz kształtowanie bardziej zrównoważonego miasta. Akcji koordynowanej przez Centrum Nauki Experyment przyświeca również cel wprowadzenia jasnej oraz spójnej komunikacji w zakresie miejskich działań na rzecz klimatu na wielu płaszczyznach.
Podobnie jak w roku 2022, także w 2023 roku na gdynian i gdynianki czeka wiele prośrodowiskowych wydarzeń. Gdyńskie instytucje przygotowują propozycje dla wszystkich grup wiekowych – na wszystkich chętnych czekają m.in. warsztaty i gry dla najmłodszych, wykłady dla dorosłych i spotkania dla seniorów. Wszystkie kreujące świadomość klimatyczną wydarzenia są opatrzone znakiem Gdynia w Klimacie. Wypatrujcie zielonego logo na bilboardach, plakatach i w Internecie, aby mieć pewność, że podczas warsztatów, wykładów czy spotkań zetkniecie się z wiarygodnymi, proekologicznymi wiadomościami.
Warto zwrócić uwagę, że instytucje projektujące wydarzenia na terenie Gdyni, organizatorzy imprez i festiwali również są częścią dynamicznie zmieniającego się krajobrazu. Musimy być w pełni świadomi, że organizacja wydarzeń nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Dlatego przychodząc na wydarzenia organizowane w ramach akcji Gdynia w Klimacie możecie być pewni, że zostały one zorganizowane w zgodzie z Zielonym Manualem Organizatora, czyli opracowanym przez gdyńskie instytucje i ekspertów z Centrum Nauki Experyment zbiorem zasad, którymi należy się kierować podczas organizacji proekologicznych wydarzeń. Podczas spotkań, wykładów i warsztatów w gdyńskich placówkach nie skorzystacie z jednorazowych, plastikowych kubeczków, bilety kupicie online, a do celu przyjedźcie najlepiej rowerem bądź komunikacją miejską.
kontakt Anna Sowa, [email protected]