Czarne dziury, teoria pola, teleportacja kwantowa. Dualizm korpuskularno-falowy, konfiguracja elektronowa, kondensat Bosego-Einsteina. Nic dziwnego, że hasło „fizyka kwantowa” niejednemu już zawróciło w głowie. Na szczęście są ludzie, którzy nie dość, że znają kwantowe zagadnienia na wylot, to jeszcze potrafią o nich z pasją opowiadać. Jedną z takich osób bez wątpienia jest Andrzej Dragan, który odwiedzi Centrum Nauki Experyment już 11 grudnia o godzinie 16:00! Po wykładzie zostanie nagrany wywiad z Andrzejem Draganem, który zostanie opublikowany na naszym kanale YouTube oraz facebookowym fanpage’u.
Podczas grudniowej odsłony SCIENCE CAFE rozmawiać będziemy o czarnych dziurach, a dokładniej, o tym, co się dzieje, gdy spróbujemy je ze sobą złączyć. Spoglądanie na czarne dziury z uwzględnieniem zjawisk kwantowych jest szczególnie interesujące, a zjawiska na pograniczu kwantowej teorii pola i teorii względności dają wyjątkowo ciekawe obserwacje. Podczas wykładu Andrzeja Dragana dowiecie się m.in. jak wpływa sąsiedztwo czarnej dziury na takie zjawiska jak np. teleportacja kwantowa.
Andrzej Dragan – fizyk, popularyzator nauki, doktor habilitowany, profesor uczelni na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi grupę badawczą zajmującą się badaniem zjawisk na pograniczu kwantowej teorii pola i ogólnej teorii względności. Profesor wizytujący na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, autor kilkudziesięciu prac z zakresu optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej, teorii względności i kwantowej teorii pola.
Andrzej Dragan jest również uznanym fotografem, muzykiem oraz twórcą filmowym. Za swoją działalność artystyczną otrzymał kilkadziesiąt nagród i nominacji, w tym tytuł Fotografa Roku brytyjskiego magazynu „Digital Camera”, nominację do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes, oraz Złoty Miecz KTR za debiutancki film „Dylatacja czasu”.
termin 11.12.2022 | godz. 16:00
wiek 18+
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.