SCIENCE CAFE. Publiczne lekcje anatomii | Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

24

10
WARSZTATY RODZINNE. Przestraszna manufaktura EXPERYMENTU

07

11
WARSZTATY RODZINNE. Przestraszna manufaktura EXPERYMENTU

14

11
WARSZTATY RODZINNE. Miasto światła
pokaż kalendarz
19.10

wtorek

SCIENCE CAFE. Publiczne lekcje anatomii

według Frederika Ruyscha

alt 18.10
alt 16:00 - 19:00

Wszystkie bilety na wydarzenie zostały wyprzedane.

Znacie blog „Patolodzy na klatce”? Na pewno – to przecież jeden z najpopularniejszych blogów popularnonaukowych w Polsce i nie bez powodu. Jego autorka, patomorfolożka Paulina Łopatniuk, ceniona popularyzatorka nauki, przybliża na nim zawsze fascynujące, a czasami budzące grozę tajniki swojej dyscypliny. Artykuły ilustrowane są fotografiami opisywanych fenomenów. I to właśnie o tej estetycznej części historii patomorfologii Paulina Łopatniuk opowie podczas październikowego SCIENCE CAFE!

publiczne lekcje anatomii paulina łopatniuk

Fotografie „Patologów na klatce” budzą zaciekawienie, ale też niekiedy wywołują niechęć i ściągają oskarżenia o epatowanie turpizmem. I rzeczywiście trudno może czasem dociec, gdzie przebiega granica pomiędzy edukacją a estetyką. Nic w tym jednak nowego – zaledwie parę stuleci temu modną rozrywką w europejskich miastach stały się publiczne sekcje zwłok, kolekcje anatomiczne przyciągały gości, kupców i sponsorów. Badacze i kolekcjonerzy zaś skrzętnie ukrywali przed sobą sekrety pieczołowicie i w tajemnicy przygotowywanych płynów konserwujących, pozwalających utrwalić anatomiczne kurioza. Jednym z najsłynniejszych pośród nich był Frederik Ruysch, znany nie tylko ze swych liczących tysiące preparatów zbiorów, ale też z takich – naukowych wbrew pozorom – przedsięwzięć, jak nadmuchiwanie niczym baloników naczyń limfatycznych. Poznajcie Frederika Ruyscha i jego fantastyczne krajobrazy.

Prowadzenie: Paulina Łopatniuk – gdańszczanka, lekarka, specjalistka patomorfologii. Autorka popularnonaukowego bloga „Patolodzy na klatce”, za który otrzymała główną nagrodę w kategorii Media w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Polską Agencję Prasową (serwis Nauka w Polsce) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kwietniu 2019 r. ukazała się jej pierwsza książka, „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”, już niedługo ukaże się kolejna, „Na własnej skórze”.

Kawę i ciasto zapewnia Parkowa Bistro.

wiek: 18+
termin: 18 października 2020, godz. 16:00
bilety: 20/10 zł