Klimat się zmienia. To fakt. I może właśnie jesteśmy w ostatnim momencie, by z całych sił zacząć walczyć o naszą planetę. A może ten moment minął i jedyne, co możemy zrobić, to zminimalizować skutki katastrofy klimatycznej? To tematy, których w 2023 roku nie sposób uniknąć. I właśnie o nich i o tym, co przyniesie przyszłość, porozmawiamy 14 maja o godzinie 16:00 podczas SCIENCE CAFE z prof. Szymonem Malinowskim, bohaterem głośnego filmu „Można panikować”. Jaka jest pogoda na przyszłość? Sprawdźcie w Experymencie!
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Nasza cywilizacja od wieków wpływała i wciąż wpływa na system klimatyczny i biosferę. Wraz z początkiem rewolucji przemysłowej zaczęliśmy spalać paliwa kopalne na niespotykaną wcześniej skalę, a stale rosnąca antropopresja nabrała tempa. Jak wypadają wpływy naszej cywilizacji na tle niezależnych od nas czynników zewnętrznych? Czy rozumiemy, jak zmieni się życie na Ziemi na skutek zmian zachodzących dziś na jej powierzchni? O tym, co przyniesie przyszłość, porozmawiamy 14 maja o godzinie 16:00 podczas SCIENCE CAFE z prof. Szymonem Malinowskim, bohaterem głośnego filmu „Można panikować”.
Skutki zmian klimatu odczuwamy coraz dotkliwiej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, wzrost cen żywności, fale upałów czy rzadkie dotychczas choroby powoli, lecz konsekwentnie, wkradają się do naszej codzienności. Kryzys migracyjny i problemy z dostępem do wody – to tylko najistotniejsze problemy, z którymi zmierzymy się w najbliższej przyszłości. Zatem – czy należy panikować?
Prof. dr hab. Szymon Malinowski – współzałożyciel i redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, fizyk atmosfery, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych, dyrektor Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, współautor podręcznika „Nauka o klimacie”, prezes zarządu Fundacji Edukacji Klimatycznej.
wiek 18+
termin 14 maja 2023, godz. 16:00
bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.