Spotkanie z cyklu SCIENCE CAFE, w którym możecie uczestniczyć z poziomu własnej kanapy? Dlaczego nie! 21 lutego zapraszamy Was przed ekrany komputerów na fanpage Centrum Nauki Experyment, gdzie będziecie mogli śledzić wydarzenie w czasie rzeczywistym. Jednak nie kończymy naszego spotkania na wykładzie. Wiemy, jak ważna jest dla Was interakcja z wykładowcami, a poruszony temat z pewnością stanowi pole do merytorycznej dyskusji. Dlatego wszystkich szukających odpowiedzi na swoje pytania zapraszamy do udziału w moderowanej dyskusji po prelekcji.
Szczepionki przeciw COVID-19 powstawały w wyjątkowych warunkach. Po raz pierwszy tak wielu naukowców, w tak krótkim czasie, przy pomocy niespotykanych wcześniej nakładów finansowych, pracowało wspólnie nad jednym celem. Czym różnią się szczepionki genetyczne od klasycznych szczepionek? Jaki jest mechanizm ich działania? Czy zastosowanie ich po raz pierwszy na tak dużą skalę niesie ze sobą jakieś ryzyko? Na wszystkie nurtujące Was pytania odpowie dr Alicja Chmielewska, wirusolożka molekularna, adiunktka w Zakładzie Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dr Alicja Chmielewska – wirusolożka molekularna, adiunktka w Zakładzie Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Brała udział w międzynarodowych pracach nad eksperymentalną szczepionką genetyczną przeciwko wirusowi HCV, konstruowała i testowała szczepionkowe wektory adenowirusowe. Obecnie kieruje badaniami dotyczącymi działania komórkowych białek przeciwwirusowych, w tym ich rolą w infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.