Fizyka kwantowa – brzmi strasznie, prawda? Ale od tego jest Centrum Nauki EXPERYMENT, żeby przedstawiać nawet najbardziej złożone problemy w sposób prosty, czytelny i przyjemny dla odbiorcy. Podczas najbliższego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych zajmiemy się zatem podstawami fizyki kwantowej, a wszystko to dzięki naszemu gościowi dr hab. Wiesławowi Laskowskiemu!
Fizyka kwantowa to teoria, której zadaniem jest opisywać reguły rządzące mikroświatem. Innymi słowy sprawdza się tam, gdzie poległy założenia klasycznej mechaniki. Z fizyki kwantowej wyrosła dziedzina zwana informacją kwantową, która zajmuje się stosowaniem reguł kwantowych w przetwarzaniu informacji. Obecnie na naszych oczach odbywa się rewolucja – nie ograniczamy się już do wykorzystywania fizyki kwantowej do ulepszania technologii. Pracujemy już nad nowymi technologiami, w których będą grały one główną rolę. Podczas listopadowego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych dr hab. Wiesław Laskowski objaśni nam, co to wszystko właściwie oznacza i jakie znaczenie będzie miało dla nas w najbliższej przyszłości. Poznamy:
– początki fizyki kwantowej – czyli co wydarzyło się podczas herbatki o państwa Plancków,
– czym jest kubit i o co chodzi z kwantową superpozycją,
– jak zrobić użytek z niewiedzy, czyli na czym polega kwantowa interferencja,
– jak cząstki pokonują przeszkody (tunelowanie kwantowe),
– czym jest kwantowe splątanie i jak wiąże się z Kubusiem Puchatkiem,
– czy można być w dwóch miejscach na raz – o co chodzi z tym paradoksem kota Schroedingera,
– jak wygląda jedna z dziwacznych zasad fizyki kwantowej – zasada nieoznaczoności Heisenberga,
– jak wykorzystać fizykę kwantową do skuteczniejszego przetwarzania informacji,
– na czym polegają kwantowe obliczenia – wykonamy proste zadanie na prototypie komputera kwantowego.
Tradycyjnie już spotkaniu towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów CN EXPERYMENT warsztaty, podczas których porównamy dobrze znane zjawiska i urządzenia z ich kwantowymi odpowiednikami oraz doświadczalnie poszukamy odpowiedzi między innymi na te pytania:
– Czy można zobaczyć prędkość światła?
– Czy komputer kwantowy stanie się powszechny w każdym domu?
– Czy zasada superpozycji aby na pewno jest super?
Dr hab. Wiesław Laskowski, prof. UG – Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, profesor w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki, popularyzator nauki. Prof. Wiesław Laskowski jest współautorem licznych, wielokrotnie cytowanych publikacji naukowych (Physical Review Letters, Physical Review A i innych). Laureat konkursu na stypendium dla młodych naukowców Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), a także stypendium Kolumb na zagraniczny staż podoktorski. Stypendysta Fundacji UG dla wyróżniających się doktorantów i młodych pracowników nauki. Recenzent projektów dla Narodowego Centrum Nauki i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz współorganizator międzynarodowych konferencji. Od 2014 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W zakresie popularyzacji fizyki prowadzi wykłady i warsztaty dla dzieci i dorosłych.
wiek: 16+
termin: 17 listopada 2019, godz. 16:00
bilet: 10/15 zł