Czarne dziury rozpalają umysły i wyobraźnię naukowców, ponieważ ani nie wiemy jak działają, ani co znajduje się w ich wnętrzu. Na ich temat powstało wiele teorii, wyobrażeń, opowieści, filmów. Co jest zatem prawdą, a co mitem? Opowie ekspert – Piotr Kosek, pasjonat astronomii, astrofizyki i astronautyki, jednym słowem kosmosu. Twórca popularnonaukowego kanału Astrofaza, na którym widz odnajdzie informacje dotyczące natury czarnych dziur, sztucznej inteligencji, kolonizacji Marsa czy wirtualnej rzeczywistości.
Zapraszamy zatem w podróż, od samej koncepcji czarnej dziury, aż po jej bezpośrednie otoczenie. Zobaczymy, jak powstaje czasoprzestrzenna otchłań, co może znajdować się w jej wnętrzu i czy historia czarnej dziury się kiedyś kończy.
Nieodłączną częścią SCIENCE CAFE są warsztaty prowadzone przez edukatorów EXPERYMENTU, tym razem pt. Ciemność vs. Światło. Eksperymentując dowiecie się zatem:
– jak działają obserwatoria fal grawitacyjnych, takie jak amerykańskie LIGO oraz europejskie VIRGO;
– w jaki sposób naukowcy określają, z jakich pierwiastków zbudowany jest dany obiekt astronomiczny;
– co to jest „efekt makaronu” i co ma wspólnego
– z czarnymi dziurami;
– jakie nietypowe zastosowania mają wiązki światła.
Piotr Kosek, twórca kanału Astrofaza – Astrofaza powstała na początku roku 2015 i od tamtej pory opublikowanych zostało ponad 400 filmów popularnonaukowych. Widzowie mogą się tu dowiedzieć czegoś zarówno o najnowszych odkryciach w kosmosie, misjach sond i astronautów jak i o technologiach rodem z SF, które już teraz albo są dostępne albo powstają pod nie podwaliny. Kanał Astrofaza był laureatem nagrody Grand Video Awards 2017 w kategorii Video Popularnonaukowe, zajął drugie miejsce w plebiscycie Tech Awards 2017 w kategorii YouTube oraz został nominowany do nagrody Popularyzator Nauki 2018 w kategorii Media.
YT: www.youtube.com/user/Astrofaza
wiek: 16+
termin: 7 kwietnia 2019
bilety: 15/10 zł