ZDALNY EXPERYMENT – odc. 4. Alternatywne środki do prania
Proszek do prania lub płyn do płukania do wykonania w kilka minut? I to we własnym domu? Tak, to możliwe… i bardzo łatwe! W kolejnym odcinku naszej serii Paulina pokaże Wam, jak szybko można stworzyć bardziej przyjazne środowisku środki czystości!
Uwaga! Pamiętajcie, że wykorzystywane produkty, mimo że przyjaźniejsze dla środowiska, wciąż są środkami chemicznymi. Dlatego zachowajcie ostrożność przy przygotowywaniu proszków oraz płynu. To doświadczenia dla dorosłych, jednak dzieci, uzbrojone w okulary i rękawiczki, mogą asystować rodzicom w przygotowaniach.Zwróćcie też szczególną uwagę na boraks – mieszajcie go delikatnie, żeby nie zaczął pylić, a jeśli to się zdarzy, unikajcie wdychania pyłu. Doświadczeń z użyciem boraksu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży!
Proszek do białego:
- 1 szklanka sody kalcynowanej
- 1 szklanka nadwęglanu sodu
- 1 szklanka boraksu
Wymieszajcie ze sobą wszystkie składniki. Przesypcie do zakręcanego pojemnika. Na jedno pranie użyjcie dwie duże łyżki proszku. Przechowujcie w suchym miejscu. Podpiszcie słoik.
Proszek uniwersalny (do kolorów, do czarnego, do prania pościeli, ręczników czy ścierek):
- 1 szklanka płatków mydlanych (wiórki startego mydła roślinnego lub marsylskiego)
- 1 szklanka sody oczyszczonej
- 1 szklanka boraksu
Wszystkie składniki wymieszajcie ze sobą. Przesypcie do zakręcanego pojemnika. Na jedno pranie użyjcie dwie duże łyżki proszku. Przechowujcie w suchym miejscu. Podpiszcie słoik, by nie pomylił się z innymi środkami czystości.
Płyn do płukania:
- 200 ml wody przegotowanej (i przestudzonej) lub przefiltrowanej
- 2 łyżeczki kwasu cytrynowego
- 10 kropli olejku eterycznego
Wszystkie składniki wymieszajcie ze sobą. Przelejcie do zakręcanego pojemnika lub butelki. Na jedno pranie użyjcie około 15-30 ml. Podpiszcie butelkę lub pojemnik.
Wszystkie środki czystości przechowujcie w szczelnie zamkniętych pojemnikach!