ZDALNY EXPERYMENT – odc. 21. Co kryje ciało człowieka?
W najnowszym odcinku Zdalnego EXPERYMENTU przenosimy się na nasze experymentowe wystawy, by zaprezentować Wam budowę ludzkiego organizmu! Angelika, korzystając z eksponatu „Ciało człowieka”, zaprezentuje bogate, ludzkie wnętrze i opowie kilka ciekawostek na temat poszczególnych narządów.
- W ciągu doby w nerce powstaje około 150 l moczu pierwotnego! Oznacza to, że osocze krwi, w ciągu 24 godzin, jest filtrowane ponad 30 razy. Większość składników moczu pierwotnego jest z powrotem wchłaniana do krwi, a mocz ostateczny to jedynie około 1,5 l.
- Żołądek produkuje sok żołądkowy, w którego skład wchodzi kwas solny. Mimo tego żołądek nie jest w stanie sam siebie strawić, ponieważ w ciągu minuty odtwarzane jest aż pół miliona komórek jego ścian.
- Jelito cienkie wyposażone jest w kosmki i mikrokosmki, które zwiększają powierzchnię chłonną. Powierzchnia wchłaniania ludzkiego jelita wynosi około 2 tysiące metrów kwadratowych i jest równa powierzchni ożaglowania Daru Pomorza!
- W oku znajdują się dwa rodzaje komórek wzrokowych: czopki (mamy ich 6 milionów), które umożliwiają rozróżnianie kształtów, barw i ostre widzenie, przy dobrym oświetleniu, a także pręciki (aż 120 milionów!) – odpowiadają one za tzw. widzenie zmierzchowe (nocne) i pozwalają na rozróżnianie zarysów przedmiotów