ZDALNY EXPERYMENT – odc. 119. Układ krwionośny
Układ krwionośny wraz z układem limfatycznym tworzą układ krążenia. Dziś jednak zajmiemy się wyłącznie tym pierwszym i sprawdzimy, jak wygląda obieg krwi w organizmie człowieka, omówimy budowę serca oraz najważniejsze naczynia krwionośne. Angelika pokaże również, czym różni się żyła od tętnicy i jaką rolę pełnią naczynia włosowate. Sprawdźcie!
- Serce nie jest szczególnie ciężkim narządem. W przypadku mężczyzn waży ok. 300-350 gramów, u kobiet nieco mniej, 230-280 g. To nic w porównaniu do serca płetwala błękitnego, którego serce waży kilkaset kilogramów!
- Kiedy czytamy, że ludzkie jelito cienkie ma kilka metrów długości, robi to na nas względne wrażenie. To co można powiedzieć o układzie krwionośnym? Szacuje się, że łączna długość wszystkich naczyń, które doprowadzają krew z życiodajnym tlenem do naszych komórek wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów. To wystarczy, aby opasać kulę ziemską 2,5-krotnie!
- Serce w ciągu życia człowieka wykonuje nawet 2,5 miliarda uderzeń! Łącznie daje to ponad 170 milionów litrów przepompowanej krwi. W ciągu jednej minuty serca przetacza ponad 5 litrów krwi. To naprawdę doskonały system, dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoje serce!