Oscar trafia w ręce… Stefana Kudelskiego, polskiego wynalazcy magnetofonu, który zmienił oblicze Hollywood! Historię tego genialnego wynalazcy musicie poznać!
Kudelski urodził się 27 lutego 1929 roku w Warszawie. Na początku II wojny światowej wraz z rodzicami uciekł z Polski. Rodzina Kudelskich osiadła w Szwajcarii, gdzie młody Stefan studiował fizykę i inżynierię. Był studentem, gdy w 1951 opatentował swoje pierwsze przenośne urządzenie – magnetofon Nagra. Pomimo rozmiaru pudełka od butów, dźwięk Nagry był porównywalny z dźwiękiem profesjonalnych rekorderów, nierzadko będących wielkości budki telefonicznej.
Po ukończeniu studiów Stefan nie próżnował – założył firmę, która stała się dużym producentem sprzętu. Firma działa do dziś i produkuje m.in. wysokiej klasy rejestratory dźwięku.
Jego przełomowe odkrycia i miniaturyzacja urządzeń nagrywających umożliwiły coś, co do tej pory było niemożliwe – kręcenie filmów w trudnych i niekonwencjonalnych warunkach.
W latach 60. Stefan zaczął produkować miniaturowy sprzęt, który szybko znalazł rynek zbytu. Podobno jedno z pierwszych zamówień na kieszonkowe rekordery założył sam prezydent J.F. Kennedy – chciał wyposażyć w nie tajne służby. Również CIA oraz NASA zaproponowały Kudelskiemu zbudowanie urządzeń specjalnie na ich użytek.
Urządzenia Kudelskiego pomogły stworzyć oscarowe produkcje, jak “Egzorcysta”, “Amadeusz” czy “Angielski pacjent”. Za swój wkład w rozwój kinematografii otrzymał nagrodę Akademii w 1965, 1977, 1978 i 1990 oraz dwie nagrody Emmy – w 1984 i 1986 roku.
Jednak wynalazki Kudelskiego znalazły dużo szersze zastosowanie! Oprócz przyczynienia się do powstania niezliczonych hitów srebrnego ekranu, rekordery Kudelskiego kilkukrotnie znalazły się na najwyżej położonym punkcie naszego globu – szczycie Mount Everestu, a w 1960 roku szwajcarski oceanograf Jacques Piccard zabrał rekorder Nagra na pokład swojej jednostki badawczej. Udało mu się tym samym uwiecznić swoją podróż w głąb Rowu Mariańskiego – najgłębiej położonego punktu na Ziemi.
Kudelski zmarł w wieku 83 lat, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy. Jego firma, NAGRA, do dziś produkuje wysokiej jakości sprzęt elektroniczny.
autor Vasileios Topalis